Baskı gruplarının siyasi karar alma organları üzerindeki etkisi: Türkiye Barolar Birliği örneği
Print groups of effect on the political decision-making bodies: Example of the Bar Association of Turkey
  1. Tez No: 265873
  2. Yazar: ÖZCAN BİLGİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN HAŞLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, baskı gruplarının siyasi karar alma mekanizmasında ne gibi rollerinin olduğu Türkiye Barolar Birliği (TBB) örneği incelenerek tartışılmaktadır. Baskı grupları, siyasal karar alma mekanizmasında bazen siyasal partiler kadar bazen de onlardan daha fazla etkili olabilmektedirler. Bu etkilerin ortaya konulabilmesi için incelenen Türkiye Barolar Birliği'nin siyasi karar alma organlarını etkilemeye yönelik faaliyetleri, ülkemizi büyük ölçüde etkileyen dört ?örnek olay? ele alınarak incelenmiştir. Bu örnek olaylar ülkemizin son yıllarda yaşadığı değişim ve dönüşüm sürecini derinden etkileyen ve TBB'nin de etki alanı içinde zuhur eden olaylardır. Böyle bir çalışmada anket yöntemine başvurulmamasının nedeni örneklem grubunun seçimindeki zorluk ve seçilecek her örneklem grubunda sonucun farklı çıkma ihtimalinin varlığıdır. Şöyle ki; TBB başkan, başkan yardımcıları ve üyelerine yapılacak bir anket, stratejilerine uygun bilgileri anket yoluyla cevaplamak istemeyecek olmaları nedeniyle başarılı olmayacaktı. Toplumun belirli bir kesimi üzerinde yapılacak anket çalışması da sağlıklı ve amaca hizmet edecek bir sonuç vermeyecekti.Gelişmiş tüm demokrasilerde baskı gruplarının karar süreçlerini kendi tercihleri doğrultusunda etkileme yönünde yoğun çaba harcadıkları ve çoğu kez de başarılı olabildikleri gözlenmektedir. Bu olgu demokratik rejimlerin daha sağlıklı olmasına katkıda bulunmaktadır. Baskı gruplarının siyasi karar süreçlerine aktif bir biçimde katılmaları, demokrasinin sağlıklı işleyişinin bir göstergesi olarak algılanmalıdır.Baskı grupları, siyasi karar süreçlerine yapıcı etki etmenin yanı sıra, iktidarın nimetlerinden yararlanmak güdüsüyle sisteme zarar da verebilmektedirler. Çağdaş demokrasilerin, ?baskı grupları demokrasisi? biçimine dönüşmemesine özen gösterilebildiği ölçüde, toplumsal dengenin ve hakkaniyetin korunabilmesi mümkün olacaktır.Çalışma, güçlü olan ve uygun metotları kullanan baskı gruplarının siyasal kararlar üzerinde önemli etkilerinin olduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
In every era and every system, people with common interests to influence the political life of particular groups that were gathered around. Such as the pressure groups, in contemporary political life from day to day importance of democracy, particularly in the field of social sciences in recent times an interesting research topic has become. This type of configuration pressure groups, political life of contemporary democracy is gaining importance day by day. Particular interest recently in the social sciences has become a research topic.In this study, pressure groups and what their role in political decision-making as an example of the Bar Association of Turkey is examined and discussed. Pressure groups, political parties, sometimes until the political decision-making them more effective and sometimes can be. These effects were examined for the identification of the Bar Association of Turkey to influence political decision-making body for the activities, which greatly influenced our country in four 'case studies' discussed examined. Examples of events that our country has experienced in recent years, the events that are affecting the process of change and transformation. Turkey Bars Association as well as the influence of these events occurring within the field are the events. In a study of not resort to such surveys because of difficulties in the selection of the sample group and the group will be selected in each sample, the result is the existence of different probability. That is the bar association president, vice presidents and members will be made to a survey by questionnaire with the appropriate information strategies will not want to answer. Survey would therefore be successful. Be made on a particular segment of society survey results also provide a healthy and would not serve purpose.With all the pressures of democratic decision-making process developed in accordance with their own preferences in the direction of the intense effort to influence and often successful they can be observed. Democratic regimes in these cases is contributing more to be healthy. Of pressure groups to participate actively in political decision-making process of democracy should be seen as an indicator of the healthy operation.Pressure groups to influence political decision-makers as well as processes, taking advantage of the blessings of government incentives may risk damage to the system. Of modern democracy 'pressure group democracy' can convert not much care, social balance and equity will be able to preserve.Studies, a powerful and convenient methods of pressure groups which have significant impacts on political decisions are concluded.