Otel çalışanlarının mesleki ve kişilik özellikleri uyumunun kariyer hedefleri üzerine etkisi: İstanbul'da bir alan araştırması
Effects of congruency with vocational and personlity traits to career aspiration of hotel personels: Field study in İstanbul
- Tez No: 265889
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN HALİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde, bilim ve teknolojideki gelişmeler, sosyal ve siyasi değişimler, rekabet; sosyal ve ekonomik çevrelerde, özellikle örgütsel yapılarda önemli değişimleri beraberinde getirmektedir. Küreselleşme, teknoloji, değişim ve bilgi toplumu kavramlarının etkisiyle örgütsel yapıların değişmesi, bireylerin eğitim ve beklentilerindeki gelişmeler kariyerin anlamını da değiştirmektedir. Bilgi çağında, yaşam boyu iş olanaklarının, fonksiyonel unvanların ve gelir açısından sürekli yükselmenin yerini, yaşam boyu öğrenme, kendi kendini sürekli geliştirme ve sürekli istihdam edilebilir kalmaya gereksinim duyma almıştır. Bu çalışmanın amacı turizm sektöründe çalışan bireylerin mesleki kişilik özelliklerini mesleğin gerektirdiği kişilik özelikleri ile karşılaştırarak olası uyum veya uyumsuzluğun kariyer hedefleri üzerinde ne gibi etkileri olduğunu incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla İstanbul bölgesinde bulunan otellerde, Holland Mesleki kişilik envanteri ile Duman'ın geliştirdiği kariyer isteği ölçeği kullanılarak hazırlanmış anket yardımı ile kişilik özellikleri ile kariyer yapma isteği arasındaki ilişki incelenmiştir. Evreni belirlemek için İstanbul bölgesi otellerinde bulunan yatak sayısı 2008 turizm ve işletme belgeli tesis istatistikleri ve 2006 belediye belgeli tesis istatistiklerinden faydalanarak oluşturulmaya çalışılmıştır. Yatak sayısı İstanbul'da 118500 çıkmıştır. Otellerde yatak başına düşen personel sayısı 0,50'dir. Buna göre evren 59250 personel olarak bulunmuş ve Altunışık ve Diğerleri tarafından oluşturulan tabloya göre en az 382 anket uygulanması gerektiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the ongoing developments in science and technology, alteration of social and politics arena and competition, bring about significant changes in social and economic enviroments besides those changes in the organizational structures. The effects of globalization, technology, variation, knowledge of society and the changing in the organizational structures, developments in the personal education and preferences have changed the understanding of career. In the era of information, life-time job oppurtunities, functional titles and continuous improvement in terms of high wages have left its place to life-time education, continuous self-improvement and the need for ensuring full-time employment. The aim of this study is demonstrate effects congruency of vocational personality traits and personality traits that required tourism industry to career aspiration. For this purpose, survey was achieved, in order to demonstrate whether there exists any relationship between vocational personality traits and career aspiration by the help of a questionary has been generated with Holland?s Vocational Preference Inventory and Career Aspiration scale developed by Duman at hotels situated in Istanbul. In order to reach research universe, number of beds tried to found according to Tourism Investment Licenced and Tourism Operation Licenced establisments statistics 2008 and Municipality Licenced Establishments 2006 statistics in Istanbul. It is found 118.500 beds existing in Istanbul. Number of personel rate per bed is 0.50. With reference to universe is found as 59.250 personel and it is decided that attain 382 personel for survey according to table hat was generate by Altunışık and Others.