Kişilik özelliklerine göre turizm çalışanlarının psikolojik dayanıklılıkları: The Ritz Carlton İstanbul Otel'i ön büro çalışanları üzerinde üzerine nitel bir araştırma
Psychological resilience of tourism employees according to personality traits: A qualitative research on The Ritz Carlton Istanbul front office employess
  1. Tez No: 652762
  2. Yazar: HANİFE YARIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Tourism, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Hizmet sektörü içerisinde bacasız sanayi olarak bilinen turizm sektörü yarattığı istihdam, döviz geliri ile hem ülkemizde hem de dünyada önemli bir sektördür. Türkiye'de turizm sektörünün GSYİH içerisindeki payı ve istihdam edilen sektör sayısı her geçen gün artmaktadır. Kişilik özelliklerin davranışı şekillendirmede rol oynayan önemli faktörler olarak dikkate alınması gerektiğini ortaya koyan araştırmalar neticesinde; kişisel özelliklerin sadece işyerindeki performansıyla değil aynı zamanda eğitim, kazalardan korunma ve devamsızlığın azaltılması vb. hususlarla ilişkili olduğunu belirlemişlerdir. Turizmde, mesleğin en belirgin özelliklerinden biri de, çalışanın daima misafirler ile yüz yüze iletişim halinde olmasıdır. Verecekleri hizmet ve kalitesi iş yerleri için önemli olduğu kadar çalışanların örgüte olan bağlılıkları için de önem arz etmektedir. Dünyada en hızlı gelişen sektörlerden biri olan turizmde rekabette kaçınılmazdır. Emek- yoğun bir sektör olma özelliğinden dolayı turizm sektöründe rekabet üstünlüğü sağlayacağı için müşteri memnuniyetinin en üst seviyede sağlanması ve kaliteli hizmetin sunulmasında çalışanların nitelikleri ön plana çıkmaktadır. Diğer bir ifade ile mesleki bilgi ve becerilerin iyi olması yanında kişisel özellikler ve davranışların da yeterli düzeyde olması istenilen çalışanların kişilikleri ve özellikleri mesleğin gerekliliklerine uygun oldukça verimli olacaktır. Tüm bu hususlarda bireyin sadece fiziksel olarak güçlü olmasının yeterli olmadığı anlaşılmıştır. Bu doğrultuda çalışma, turizm sektöründeki çalışanların psikolojik dayanıklılıklarının kişilik özelliklerine göre açıklanması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde faaliyette bulunan The Ritz Carlton İstanbul lüks otel işletmesinin ön büro departmanındaki dokuzu kadın dokuzu erkek olmak üzere toplam 18 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada söz konusu örneklemden nitel verilerin toplanması görüşme, dokümanların incelemesi ve gözlem yöntemleriyle gerçekleştirilmiştir. Nitel verilerin yorumlanması ile birlikte çalışmaya dahil olan işletmede çalışanların kişilik özelliği olarak en çok dışa dönük ve deneyime- gelişime açık bireyler oldukları belirlenmiştir. Ayrıca yine bu kişilik özelliğini gösteren katılımcıların psikolojik olarak dayanıklı bireyler oldukları da çıkan sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
Service industry in which hospitality industry known as smokeless industry takes part is an important sector both in our country and in the world through the created employment and foreign currency revenue. In Turkey, the proportion of the hospitality sector in gross domestic product and number of employed sectors are gradually increasing. As a result of the researches which have emerged as the important factors that play a role in the behavior of personality traits; not only the performance of personal characteristics in the workplace, but also education, accident prevention and reduction of absenteeism. One of the most conspicuous characteristics of hospitality industry is face to face contact of the employer with guests. Quality and provided service are as important for employer's unity and affiliation as fulfilling company's pledged standards. Competition in the hospitality as one of the fast paced flourishing industries in the World is inevitable. Employer's qualification come into prominence in providing highest level of guest satisfaction and quality service as a facilitator of competitive advantage in the hospitality industry due to laborintensive dynamic of the industry. In other words; besides having job related knowledge and skills having personality characteristics and behaviors at the desired level will be productive as employer's characteristics rapporting with necessities of the job congruent as it could be. In line with terse issues, it was noticed that having physical arduous for individuals is deficient. The objective of the study is to elucidate the hospitality industry's employer's psychological basis subject to personality characteristics. The scope of the study consists of 9 male 9 female front office employers of The Ritz Carlton İstanbul luxurious city hotel in Istanbul. Method of the study based on observation and analysis of the gathered documents and meetings. Through the interpretation of the qualitative data ,it was determined that company's in which the study conducted employer's have extrovert characteristics and open minded in terms of experiencing more and broadening horizons. In addition to that, it was noted as an another result of the study that participants having personality characteristics stated above are psychologically invulnerable.