Turizm işletmelerinin personel tedarikinde Türkiye İş Kurumu'nun etkinlik düzeyinin belirlenmesi: İstanbul'da bir alan araştırması
- Tez No: 265896
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHANETTİN ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Turizm sektörü insan faktörünün hizmet gören veya hizmet görülen açısından iki taraflı sergilendiği en önemli çalışma alanıdır. Bu çalışma alanında hizmet görenin kaliteli uygulamalardan yararlanabilmesi için hizmet eden iş görenin işletmede istihdamında etkili olabilecek en önemli fonksiyon insan kaynakları yönetimidir.Organizasyonların başarı ya da başarısızlığı hizmet gören temin edilmesini planlayan, seçen, işe alan ve eğiten olarak insan kaynaklarının iyi ve etkili yönetilmesine bağlıdır. Üretim faktörlerinden en önemlilerinden olan insan kaynağının seçiminde işletmeler açısından başvurulan yer önemlidir. En basit anlamıyla iş görenin işletmenin istediği niteliklere sahip olup olmadığının tespiti ve ilgili olanların işyerlerine önerilmesi işlevini de insan kaynaklarını yöneten birimler uygulamaktadırlar.Ülkemizde kanunlarla donatılmış yetkilerle insan kaynağının işletmelere temin edilmesinde ilgilenen kurum Türkiye iş Kurumu'dur. Bu çalışmada İstanbul ilinde faaliyet gösteren dört ve beş yıldızlı oteller ile A grubu seyahat acentaları üzerinde içeriği dört bölümden oluşan, beşli likert ölçeği, frekans analizleri ve ki kare test yöntemleri kullanılarak analiz edilen bir anket uygulaması yapılmıştır. Bu çalışmanın ana hipotezini `'Türkiye İş Kurumunun turistik istihdamda yeri vardır'' oluşturmaktadır.Anketlerin önemli bir kısmının geri dönmesi sağlanmış veriler SPSS 15:0 programında değerlendirilmiştir. Verilerin analizi ile ulaşılan sonuca göre turistik işletmelerin istihdamında Türkiye iş Kurumunun olmadığı ya da yok denecek sayıda düşük oranlarda mevcudiyetini devam ettirdiği yönünde tespitlerde bulunulmuştur. Çalışma hipotezde öngörülen konuda tespitte bulunarak amacına ulaşmıştır diyebiliriz
Özet (Çeviri)
Tourism industry is the most important field of study where as the human factor is represented in both areas as service reciever and server. Human resources management, whose the most crucial function is to recruit service personnel, has the most important function in maintaining quality service for consumers.Success or failure of organizations depends on success of human resource management in planning, selecting, recruiting, and training. From the organizations point of view, it is important where Human resources selected from, since HR is one of the most important production factor. In other words, to determine whether the potential employee has the qualifications for the job and to recommend those who is relevant to the job is the responsibility of the human resource management organizationsSupported by the laws the authority to provide human resources to businesses in Turkey is ?Turkish Labor Foundation?. In this study, a survey consists of 4 parts has been developed and 4 and 5 star hotels and travel agencies has been surveyed. The results of the five likert scale questions have been analyzed with frequency analysis and chi square tests. The core hypothesis of this study is that ? Turkish Labor Foundation? has a profound impact in employment in tourism establishments.A significant portion of surveys were returned and the data provided were analyzed using SPSS 15:0 program. The results of the analysis showed that Turkish Labor Foundation has no or a little impact in the employment in tourism establishments. We may say that this study has reached its goal by determining the role of ?Turkish Labor Foundation? in tourism employment in Istanbul.