Milli Mücadele yıllarında kadın ve aile (1920-1922)
In the National Struggles of women and their families (1920-1922)
- Tez No: 265897
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAFİYE KIRANLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Osmanlı Devleti'nin son yılları olan Milli Mücadele yıllarında meydana gelen önemli siyasal ve sosyal değişikliklerin etkilediği kurumlardan biri ?aile?dir. Tanzimat sürecinden başlayarak kadın ve aile üzerinde etkisini göstermeye başlayan yapısal değişimler Mütareke döneminde farklı bir boyut kazandı. Özellikle değişimlerin merkezi ve ilk uygulanma yeri olan İstanbul'da yaşanan sosyal ve siyasal olaylar bireyi, dolayısıyla aileyi temelden değiştirecek etkiler yapmıştır. Mondros Mütarekesi'nin imzalanmasıyla başlayan süreçte İşgal Devletleri'nin politikaları, İstanbul'a Anadolu'dan, Balkanlar'dan ve özellikle Rusya'dan gelen göçmen grupların etkisi, yoksulluk, ahlaki çöküntü, salgın hastalıklar, yangınlar gibi yaşam koşullarını zorlayan etkilerle birlikte Mütareke yılları İstanbul'u, bir sefalet şehri görüntüsüne büründü. Bu şartlar altında toplumun temel yapı taşı olan ailenin etkilenmemesi kaçınılmazdır.Aile kurumunda Tanzimat ve Meşrutiyet sürecinde yaşanmaya başlayan değişim, zamanın getirdiği asrileşme sonucu belli bir kesimi etkileyen bir olgu iken Mütareke sürecindeki değişim şartların zorlaması sonucuyla toplum genelini etkileyen bir durum olarak gözükür. Ailenin ana unsuru olan kadın toplum içinde daha fazla yer almaya, kendisinden sakınılan hak ve özgürlüklerini istemeye başlayacaktır ki bu taleplerin oluşmasında, önceki dönemlerde başlayan fikri gelişmelere ek olarak İşgal kuvvetleriyle birlikte İstanbul'da yaşamaya başlayan yabancı kadınların da etkisi olacaktır. Onların yaşayışından etkilenen Türk hanımları alafrangalaşmak olgusunu idrak etmeye çalışırken ve pek çok yanlışı da beraberinde yaparken aslında yeni aile tipine geçişin kaçınılmaz sıkıntılarını yaşıyorlardı. Bu dönüşüm Cumhuriyet Türkiye'sinin modern aile anlayışının temellerini oluşturacaktır.Ortaya çıkan yeni durum bu çalışmanın konusudur ve İkdam ve Tasvir-i Efkâr gazetelerinin 1920-1922 yıllarındaki kadın, aile ve toplum ile ilgili haberleri temel alınarak araştırma eserleri, hatıratlar ve dönem romanlarının da katkılarıyla ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Last years of the Otoman Empire in the national movement of political and social changes occurring in the major institutions of the influence of ?family? is. Reforms process starting from the beginning to show effect on women and families of the structural changes during the Armistice was a different dimension. Especially in the central and the first implementation of the changes taking place in Istanbul in which the social and political events, individuals, and therefore affects the family has to change fundamentally. The difficulties of the Armistice signing period started in the Occupied States' policies, to Istanbul from Anatolia, the Balkans and especially the Russian immigrants from the groups affected, poverty, moral decadence, disease, fires, such as living conditions forced impact with the Armistice years istanbul, click the image to the city took on a misery. Under these conditions, the basic building block of society is bound to be impressed with the family.Institution of the family in the western and constitutional processes experienced in the beginning to the changes time brings modernization result of a certain group, affecting a patient when the Armistice, in the process of changing circumstances force with the result of the general population that affect the condition appears as. The family's main element of the women in the community more involved in their avoid the rights and freedoms you will start that demands the formation of the previous period started in the intellectual development as well as the occupation forces in Istanbul together begin to live the foreign women as the effects will be. Turkish women are affected by their living alafranga trying to grasp the concept of integrated and actually doing a lot wrong with it the inevitable difficulties of transition to a new type of family lived. Repuclican Turkey, this transformation will create the foundation for understending the modern family.Emerging status of this work is the subject and İkdam and Tasvir-i Efkâr newspapers from 1920 to 1922 years, women in the family and the community about the news based on research works, memoirs, and period novels with the contribution to be brought up were studied.