İyi yönetişim ilkeleri ve Türk kamu yönetimine yansımaları
Principles of good governance and reflections of Turkish public administration
  1. Tez No: 265906
  2. Yazar: ARZU YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA LÜTFİ ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İnsanlar tarih boyunca yaşamı kolaylaştırmak için hep daha iyisini aramış ve hala daha iyisini aramaktadır. Ortaya çıkan değişikliklerle birlikte dünya sosyal, ekonomik, kültürel konularda sürekli bir dönüşüm yaşamaktadır. Elbetteki yaşananlar yönetim sistemi üzerinde de etki yapmakta ve bu konuda da yeni gereksinim ve beklentilere cevap verecek bir yönetim anlayışının ortaya çıkması gerekmektedir. Bugün yönetim anlayışında gerçekleşen bu değişimi ?iyi yönetişim? olarak adlandırıyoruz. Bu yeni anlayışa göre yöneten ve yönetilen arasındaki keskin ayrım ortadan kaldırılmakta ve yönetilenler birer paydaş olarak kabul edilmektedir. Bu yenilik vatandaş beklentilerinin daha etkin, ekonomik ve verimli şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. İyi yönetişimin sağlanması için ortaya konulan katılımcılık, açıklık, hesap verilebilirlik, hukukun üstünlüğü, eşitlik, etkinlik, cevap verebilirlik, stratejik planlama vs. gibi temel ilkeler yönetimin değişmesinde ve yönetişim anlayışına geçilmesinde vazgeçilmez olarak yer almaktadır. Bu kapsamda tüm dünyada kamu yönetimi üzerinde çalışmalar yapılmakta sistemin yetersizlikleri giderilerek günün ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir hal alması için çalışmalar sürdürülmektedir.Bu yeni yönetim anlayışını ortaya çıkaran Dünya Bankası olmakla birlikte BM, OECD, AB gibi uluslararası kuruluşlar tarafından da desteklenmektedir. Türkiye, yaşanan bu yönetim paradigması değişimine uyum sağlayabilmek amacıyla yeniden yapılandırma süreci başlatmış ve bu kapsamda özellikle 2000'li yılların başından itibaren reformlar yapma yoluna gitmiştir.
Özet (Çeviri)
People have been looking for better during years to make life easier. Thanks to many changes, different transformations in the world happens socially, economically and culturally. All these changes have effects on the new management systems which should provide solutions for the new necessities and matters. Therefore, a new system must be born. We call this change in management as ?good governance?. In this new system, there isn? t any the certain seperations between employers and employees, but employees are accepted as partners. This innovation provides people expectations come into realize more effectively in all aspects. This basic principles such as participation, oppennes, accountability, rule of way, equality, effectiveness, responsiveness, strategic planning etc. are indispensible to turn into the new administrial system and many changes in this way. Within this context, many researches in public administration have been doing for a better system in this modern era.This new system which was suggested by The World Bank? is supported the organization like BM, OECD, AB Turkey has started a new period to be integrated to the new system and to make new reforms since the beginning of 2000.