İnsan kaynağı seçme sürecinde mülakat ve mülakat hataları
Interview and interview mistakes in the process of choosing human resource
- Tez No: 265907
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde insan kaynağı seçim süreci, organizasyonların başarısını, devamlılığını ve büyümesini etkileyen en önemli kriterlerden biri haline gelmiştir. Bu sebeple, organizasyonların insan kaynağının kalitesi, çoğunlukla insan kaynağı seçim sürecindeki başarısına bağlı olmuştur. Doğru işe doğru personelin seçilmesi, yani nitelikleri uygun olan kişilerin işe seçiminin en yaygın tekniği mülakattır.Her alanda ihtiyaç duyulan personel seçimi ve alımı, organizasyonların amaçları ve hedefi doğrultusunda temel ve tartışmasız çok önemli bir konudur. Doğru anlaşılması, uygun metodların seçilmesi ve uygulanması durumunda organizasyonların stratejik amaçlarını gerçekleştirmesi büyük bir öneme sahiptir. Bu bağlamda iş yaşamında mülakata verilen önemin artması ve insanın bir kaynak olarak algılanışı, değerlendirme sürecinde birçok faktörü ön plana çıkartmıştır. Etkili olan faktörlerin daha dikkatli incelenmesi, yanlış seçimlerin yapılmaması için mülakat hatalarının önlenmesi gerekmektedir.Bu çalışmada insan kaynağı seçim sürecinde kullanılan diğer yöntemlere değinilmiş, fakat en yaygın yöntem olan mülakat üzerinde durularak yapılan hatalar ve çözüm önerileri ortaya konulmuştur. İlk üç bölümde çeşitli kaynaklardan oluşan literatür taramasına yer verilirken, dördüncü bölümde mülakat süreci ve bu süreçte yapılan hatalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays the process of choosing human resource has become one of the most important criterias that affect the success, permanance and development of organizations. For this reason, the quality of the organization?s human resource is generally based on the success in the process of choosing human resource. The most common technique of choosing the right staff for the right work, in other words, choosing the individuals who have the suitable qualifications for performing the work is interview.The election and acceptance of the staff that is needed in every field according to the goal and purposes of the organizations is fundamental, indisputable and very significant issue. Understanding properly, choosing the appropriate methods and applying them have great importance for the organizations in order to be able to achieve their strategic aims. In this respect, the increase in the importance that is given to interview in business world and the perception of the individuals as a resource have featured a lot of factors in the evalutaion process. Looking through carefully these effective factors and not making wrong choices is necessary for preventing interview mistakes.The other methods that have been used in the process of choosing human resource are mentioned in this study; but the mistakes that have been made in general and the solution suggessions have presented by emphasizing the interview which is the most widespread method. The first three sections include literature review of various resources. Interview process and the mistakes that have been done during this process have been looked through in the fourth section.