Türk otomotiv sektöründe iş sağlığı ve iş güvenliği yönetim sistemi (OHSAS 18001) uygulaması ve bir firma örneği
Occupational health and occupational safety management system (OHSAS 18001) application and a sample company in turkish automotive sector
- Tez No: 265920
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SEYYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
21. yüzyılda gelişen teknoloji ve iş hayatındaki yeniliklerle birlikte insan hala işletmelerin en önemli kaynaklarındandır. Günümüzde isçi sağlığı ve iş güvenliğinin önemi giderek artmaktadır. İşletmeler ay sonundaki karlılık oranlarını düşündükleri gibi çalıştırdığı işçilerin de sağlıklarını düşünmek zorundadırlar.İş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının amacı: iş kazaları ve meslek hastalıklarından çalışanları korumak, daha sağlıklı bir ortamda çalışmalarını sağlamaktır. İş Sağlığı ve Güvenliğinin genel amacı; gerek işçiye ve gerekse ailesine, iş yerine ve diğer merciilere gelen yükümlülükleri azaltmak ve buna bağlı olarak, ülke ekonomisine verdiği zararları önlemektir. Bunun sağlanabilmesi için geliştirilen OHSAS 18001 iş sağlığı ve iş güvenliği yönetim sisteminin mevcudiyetinin çalışma şartları üzerine etkileri, sonuçları ve nasıl teminedileceği, bu çalışmanın ana araştırma konusudur.Bu çalışmada, öncelikle insan kaynakları yönetimi ve işçi sağlığı ve iş güvenliği yönetim sistemini değerlendirmek için kavramsal yaklaşımlar açıklanacaktır. Daha sonra örnek şirket uygulamaları incelenecektir. Burada uygulanmakta olan işçi sağlığı ve iş güvenliği uygulamaları hakkında bilgi verilecek ve firma insan kaynaklarının bu konu üzerindeki etkileri ile ilgili bilgi verilecektir.
Özet (Çeviri)
Within the development in technologies and innovations in business life, in the 21th century people still the most important resource of the plants. The importance of health and safety increases day by day. Managers should also think workers health, like thinking of their profitability end of every month.The aim of health and safety studies are protecting workers from industrial accidents, provide them healthy workplace. For decreasing lost caused by industrial accidents and occupational diseases the occurred the phrase of work safety. The general purpose of the occupational health and the occupational safety is to reduce the responsibilities of the employees, their families, factory and the other departments; and related with this, to prevent the damages on the country economy. The OHSAS 18001 which has developed to provide this, the effects and results of occupational health and safety management system on the occupational conditions and the way how to provide it, is the main topic of this work.In this study, initially the conceptual approaches are explained in order to evaluate the knowledge the human resources management and health and safety management. Later, will be analyzed as an example of company application. In this part company applications of health and safety will be showed and the effects of human resources management will be discussed.