Avrupa Birliği müzakereleri çerçevesinde Van ilindeki mültecilerin sorunları
The problemse of refugees live in Van in accordance with European Union negotiation
  1. Tez No: 265935
  2. Yazar: CÜNEYT ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA AYTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Uluslararası ve yerel sözleşmeler kişilere kendi dil, din, etnik köken ve cinsiyet özelikleri nedeniyle ortaya çıkan haklarını tam bir biçimde kullanma ve yaşama hakkı tanımıştır. Birey doğuştan yada sonradan kazanılan bu haklarını kendi menşe ülkesi yada 2. bir ülkede hiçbir hukuki kısıtlama olmaksızın uluslar arası yasalar çerçevesinde kullanma hakkına sahiptir. Sığınmacı ya da mülteci olarak gidilen herhangi bir 2. ülkede kendisine tanınan haklar doğrultusunda menşe ülke vatandaşından hiçbir farklılık göstermeden, aynı haklardan ve aynı oranda yararlanabilir. Ancak; uluslar arası ve yerel sözleşmeler ile güvence altına alınan bu haklar bir çok durumda yetkili otoriteler tarafından legal yada illegal olarak hükümsüz duruma düşürülebilir. Bu durumda sığınmacı yada mülteci sorunları baş gösterir.Türkiye 3 Ekim 2005 tarihinde resmi olarak Avrupa Birliği ile üyelik müzakerelerine başladı. Bu süre zarfı içinde açılan bazı fasıllar müzakere süreci sonunda kapatıldı. İleriki dönemlerde Türkiye'nin müzakere süreci içinde karşılaşacağı ve AB mevzuatı ile uyumlaştırmak zorunda olduğu bir diğer konu ise sığınma konusudur. Fakat halen AB'nin 27 ülkesinde bile ortak bir sığınma müktesebatının oluşturulamaması Türkiye'nin bu konuda işinin çok da kolay olmayacağını göstermektedir. Türkiye Avrupa ülkelerine giden coğrafyada bir köprü ve aynı zamanda bir tampon bölge olduğu için sığınmacı ve mültecilerin en uğrak noktası konumundadır.Bu çalışmada; Türkiye'nin bu coğrafi konumu ve rolünden hareketle, Türkiye'nin en çok sığınma ve iltica başvurusu alan illerinden biri olan Van'daki mültecilerin sorunları sosyolojik bir açıdan incelenmeye ve çözüm önerileri getirilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
International and local treaties let to the people use their rights which came from their language, relagion, gender and ethnic background. Persons have rights to use these rights, come from born or later, without any restriciton in origin or 2. country as part of international laws. As an asylum seeker or refugee, he can use the same rights at the same rate as the origin country citizens do. But; these rights which under the protection of international and local laws can be declared void by the competent authorities legally or illegally. At that point the asylum seeker and refugee problems start.Turkey officially has started to EU membership negotiation on 3 October 2005. Few chapters was closed in this process. In the future, one of the chapters that Turkey has to harmony with the EU acquis communitaire is the refugee case. But; not having a commom refugee policy in even 27 EU countries shows that Turkey has a hard row to hoe. As Turkey is a bridge and a buffer zone between East and West, he is the hauntest point for the asylum seekers and refugees.In this study, having regard the Turkey?s geographical position and role, the problems of asylum seekers and refugees live in Van, one of the cities takes the application of asylum seeker and refugee most, will be analysed as sociological and tryed to bring the solution suggestions.