Yıllara yaygın inşaat taahhüt ve onarım işlerinin vergilendirilmesi ve muhasebeleştirilmesi (Türkiye uygulaması)
Being taxed and accounted spreaded on years buildings and repairing (Application in Turkey)
- Tez No: 265942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KILDİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Gelir Vergisi Kanunu'nun birinci maddesinde gelir, bir gerçek kişinin bir takvim yılı içinde elde ettiği kazanç ve iratların safi tutarıdır denilmek suretiyle, vergiye tabi gelirin belirlenmesi açısından takvim yılının esas alınacağı ifade edilmektedir. Genel kural bu olmakla birlikte, bazı faaliyetler açısından durum farklıdır. Bu farklılık yıllara yaygın inşaat ve onarma işlerinde açıkça görülmektedir. İnşaat ve onarım işlerinde elde edilen kazançlar Gelir Vergisi Kanunu'nun ticari kazançlar ile ilgili hükümlerine göre vergilendirilmektedir. Ancak yıllara yaygın inşaat ve onarma işlerinde işin bitim tarihinin birden fazla yıla yayılması ve gelir ve giderlerin takvim yılı içerisinde gerçek olarak tespit edilmesindeki zorluklar nedeniyle, yıllara yaygın inşaat ve onarma işleri için yıllık gelir esası prensibinin dışında başka bir vergilendirme rejimi uygulanmaktadır.Yıllara yaygın inşaat ve onarma işlerinde gelir ve giderlerin, takvim yılı içerisinde gerçek olarak tespit edilmesindeki zorluk nedeniyle uygulanan özel vergilendirme rejimi, kazancın tespit edilmesindeki zorluğu ortadan kaldırmış, ancak uygulamada başka belirsizliklere, başka tartışmalara yol açmıştır.Çalışmamızda, Gelir Vergisi Kanunu'nun 42-44'üncü maddelerinde hüküm altına alınan düzenlemeler ve bu düzenlemelerin Tek Düzen Muhasebe Sistemi açısından muhasebeleştirilmesi, uygulamada yarattığı tartışmaların neler olduğu ve bu tartışmalı konuların çözüm yollarının neler olabileceği açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first article of Income Tax Law income is stated that calendar year is based on determining the income which is subject to tax, being said that it is net amount that a real person achieves the profit and revenue during a calendar year. Beside this rule, it is different in the view of some fields. This difference has been obviously appeared on the business of spread on years buildings and repairing. The income in the building and repairing business has been taxed based on concerned rules about commercial income of Income Tax Law. However, because of the fact that delivery date of spread on years buildings and repairing works takes than a year and it is difficult to correctly determine the income and outgo during a calendar year, a different taxing method than yearly income basic principle has been applied on these businesses.Private taxing method applied because of the difficulty of being properly determined the income and outgo of spread on years buildings and repairing in a calendar year has exterminated this difficulty of determination of income. But it causes different discussions and other uncertainties.On our study it has been tried to explain that the arrangements ensured in the 42-44. articles of Income Tax Law have been accounted in the view of Uniform Accounting System, what the discussions it creates in application and what the solutions might be for these.