Türk vergi sistemi açısından inşaat sektörünün vergilendirilmesi
Taxation of construction sector from the point of Turkish tax system
  1. Tez No: 207864
  2. Yazar: OSMAN KEREM ENGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tezin amacı; Türkiye'de inşaat sektörünün Cumhuriyet in kuruluşundan günümüze gelişimi, genel bütçe içindeki payı ve ekonomimizdeki yeri, inşaat çeşitleri hakkında ayrıntılı bilgi, sektörün vergilendirilmesinde uygulanan yöntemleri, detaylı olarak inceledikten sonra; karşılaşılan belli başlı vergileme sorunları, inşaat çeşitlerine göre vergi idaresinin uyguladığı vergileme teknikleri, vergi idaresinin bu sektörün aktörlerine karşı öne sürdüğü tenkitlere istinaden ortaya çıkan vergi uyuşmazlıklarını, benzer nitelikli yargı kararlarını da dikkate alarak irdelemek ve nihayetinde sektörün genel sorunlarına karşı geliştirilebilecek çözüm önerilerini ortaya koymaktır. Ülkemizde inşaat işleri başlıca iki türde gerçekleştirilmektedir Özel İnşaat İşleri (Yap/Sat şeklinde sürdürülen inşaatlar) İnşaat/Taahhüt ve Onarım İşleri (Bir taahhüt kapsamında sürdürülen inşaatlar.) İnşaat/taahhüt ve onarım işlerinden sağlanan kazançlar“Ticari Kazanç”sayılmıştır. Gelir Vergisi Kanununda öngörülen usullere göre vergilendirilmesi gerekir. Eğer söz konusu kazancı“bir kurum”elde etmişse; o zaman kurum kazancı" sayılacak ve Kurumlar Vergisi Kanununda öngörülen usullere göre vergilendirilecektir. Yıllara yaygın inşaat/taahhüt ve onarım işlerinin bir takvim yılından uzun sürmesi durumunda ortaya çıkan vergileme tekniklerinde yaşanan sıkıntılar, bu tezin amacında yer alan sektöre ilişkin sorunlarda başı çeken bir konudur. Yıllara yaygın inşaat ve onarım işleri olarak tanımlanan bu husus, gerek muhasebesel açıdan gerekse, vergisel boyutta oldukça geniş ve detaylı bir mevzuata sahiptir. Bu nedenledir ki yargıya intikal eden bir çok uyuşmazlığın konusunu teşkil etmektedir. Bu konuya ilişkin bir çok uyuşmazlığı tezimizde kullanarak söz konusu sorunları örneklemeye çalıştık. Özel İnşaat işleri ise, bu sektörün vergisel yönden en fazla kayıp ve kaçağını teşkil eden bölümüdür. Bunda en önemli faktör genel olarak bu tip inşaat işlerinin aktörlerinin vergi mevzuatlarına son derece yabancı olması, onlara yol gösterecek profesyonellere, vergi incelemelerinin yeterli sıklık ve etkinlikte yapılmaması nedeniyle ihtiyaç duymamalarından kaynaklanmaktadır. Birçoğu vergi mükellefi bile olmayan bu aktörler, sektörün vergi mükellefi olan kayıt içi aktörlerini de olumsuz etkileyen tutum ve davranışlar sergilemektedir. Bu konuya ilişkin birçok belge ve örnek bu hususun gerçekliğini doğrulayan bulgulardır. Bu belge ve örneklere yine tezimizde yer almaktadır. Vergileme tekniği bakımından gerek yıllara yaygın inşaat ve onarım işleri gerekse özel inşaat işleri konusunda geçmişte yaşanan tecrübeleri de göz önüne alarak, vergi otoritesinin daha basit, kolay özümsenebilir ve denetim mekanizmasını daha az yoran fakat etkinliğini artıracak bir sistemi devreye sokmasının, her iki tarafı da mutlu edeceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is that; after giving a comprehensive information about the construction sector in Turkey, construction types and making a detailed examination of the methods that are applied on the taxation of the sector; examining the main taxation problems that are faced to, taxation techniques which are apllied by the tax administration according to construction types, tax conflict that are based on the criticisms of which the tax administration put forward against the actors of this sector by taking the similar qualified judgements decisions into cosideration and consequently exposing the solution proposals that can be developed against the common problems of the sector. In our country; construction Works consist of mainly two types: -Private construction Works (constructions which are maintained by the form of“construct/sell”) -Construction / undertaking and repair Works (constructions that are maintained under the shelter of an undertaking) Profits that are provided by the construction / undertaking and repair Works are considered as“commercial profits”. It's necessary for these profits to be taxed according to methods that are suggested in the“Law of Income Tax”. If“an institution”obtainsthe profit that is mentioned above; it's considered as“an institution profit”and is going to be taxed according to the methods that are suggested in the Law of ınstitutions Tax. The problems that are met in the taxation techniques which arise in the case of the maintenance of the years of widespread construction/undertaking and repair works more than one fiscal year is the leading matter in this sector and in related problems that take place in the purpose of this thesis. This issue which is described as the years of widespread construction /undertaking and repair works has got a comperehensive and a detailed matter both from the point of accountancy and from the point of taxational dimension. For that reason; it forms the matter of many conflict that are transfered to the law. I tried to exemplify the abovementioned problems by using many conflicts about this matter in my thesis. Private construction work is a part that sector which forms the mostly lost and unlicensed construction from the point of taxational structure. The most important factor in that issue is that; the actors of such construction works are so strangers to the dispositions and they don't need to professional ones who are going to guide them since the tax examinations can not be done enough frequently and efficiently. These actors most of whom are not even taxpayers display attitudes and behaviours that negatively effect in-registered actors who are the taxpayers of sector. Several documents and examples that are related with this matter are the findings which confirm the reality of that issue. These documents and examples take place in our thesis. By taking the formerly lived experiences both in the matter of the years of widespread construction and repair Works and in the matter of private construction Works from the point of taxation technique into consideration; In our opinion, if the tax authority uses a system which is more simple, easily assimilated and which tires the control mechanism less, but increases its efficiency; both sides become happier.