İnşaat işletmelerinde maliyet hesapları ve vergi ilişkileri
Accounting for construction and taxation
  1. Tez No: 64911
  2. Yazar: MEHMET ŞENLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT KÜÇÜKSAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
İnsanlık tarihi kadar eski olan ve her türlü insan ve işletme ihtiyaçlarını karşılayan yapı oluşturma faaliyetlerini içeren inşaat işleri, son yıllarda tüm dünya ülkelerinin ekonomilerinde itici güç, başka sektörlere sağladığı büyük katkılar nedeniyle önemli bir sektör olma özelliğini sürdürmektedir. Bununla birlikte inşaat işlerinde üretim sürecinin 1 yılı aşması maliyetleri biriktirmeyi gerektirdiğinden bu özelliği nedeniyle de inşaat işletmeleri diğer sanayi ve ticaret işletmelerinden ayrılmaktadır. Çalışmanın ilk bölümü inşaat kavramını, inşaat çeşitlerini, inşaat işlerinin ayrımını, yıllara yaygın inşaat taahhüt ve onarım işletmelerinde yaygın bir uygulama olması nedeniyle teminat kavramını kapsamaktadır. İkinci bölümde ise. İnşaat muhasebesi ve özellikleri, inşaat işletmelerinde karı belirleme yöntemleri, defter düzeni, inşaat işletmelerinin tek düzen muhasebe sistemine göre kullanmaları gereken maliyet hesaplan (fiili * ve önceden saptanmış maliyet yöntemlerine göre) inşaat maliyetinin unsuru olarak direkt ilk madde ve malzeme giderleri, direkt işçilik giderleri, taşeron giderleri, genel üretim giderlerini ve dağıtımı yasalarca belirlenmiş müşterek giderler, yıllara yaygın inşaat ve onarım işleri yapan işletmeler ve özel (yap- sat) inşaat işletmeleri açısından ayrı ayrı ele alınmaktadır. Son bölümde ise inşaat işletmelerinin inşaat faaliyetlerinden elde ettikleri kazançların vergilendirilmesi, gelir vergisi ve kurumlar vergisi yönünden şahıs işletmeleri ve kurumlar vergisi mükellefi işletmeler açısından incelenmiştir. Ayrıca inşaat işletmelerinin geçici vergi, katma değer vergisi, damga vergisi, gelir vergisi stopajı ve diğer vergi ve harçlar açısından vergi ilişkilerini kapsamaktadır. ANAHTAR KELİMELER : İnşaat, Taahhüt, İnşaat Muhasebesi, Vergiler, Maliyet.
Özet (Çeviri)
Construction is an important Sector Since it Supports the needs of people and businesses. Besides, it has important contributions to other sectors and their infrastructure investments. It has a great importance on aconomies of countries, because of the greatest share among the investment expenditures. Construction sector has structural problems such as accumulation of costs and creation of revenues; the effect of geography on costs; purchase of other's lands; calculating the cost of each project; and diffierent taxation practices on the same project. This work aims to search the cost system used by the construction companies; methods to determine the profit; determination of the accounts according to Turkish Uniform accounting system and taxation and related problems. Since every project has different characteristics, it is necessary to use cost accounting system based on the Job order costing to determine the cost of each project. According to income tax regulations,“completed contract method”must be used. However, companies must use“percentage of completion method”to have more information about construction accounting. General taxation system is used when the project is applied to a company, but the special taxation system is used when the project is applied“under commitment basis.”Besides, there are taxation systems such as income Stoppage, taxation stump duty, value added tax (V.A.T.) and other fees. KEY WORDS : Construction, cost, construction Accounting, taxation, cost system, contract. m