Yıllara yaygın inşaat ve onarım işlernde muhasebe işlemleri ve bir uygulama
- Tez No: 86234
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TÜREDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
02. ÖZET İnşaat sektörü ülke ekonomisi için vazgeçilmez lokomotif bir sektördür. Diğer sektörleri daha iyi anlayabilmek için muhasebe ne kadar önemli ve vazgeçilmez ise inşaat sektörü için de muhasebe vazgeçilmez bir unsurdur. İnşaat sektöründeki muhasebe diğer sektörlere göre daha fazla vergi hukuku ile içi içedir. Onun için bu sektörün muhasebe sistemi incelenirken, vergi mevzuatının ve hukukunun da çok iyi bilinmesi gerekir. Bu çalışmanın amacı, Türk Vergi Sisteminde Özel bir vergileme rejimine tabi tutulan yıllara yaygın inşaat ve onarım taahhüt işlerinin vergilendirilmesini ve muhasebesinin incelenmesi ve karşılaşılan sorunlara çözüm yollan ve önerilerin sunulmasıdır. Bu amaçla, çalışmanın ilk bölümünde inşaat sektöründe temel kavramlara ilişkin çeşitli açıklamaların üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde Türk Vergi Hukukunda inşaat sektörünün özellikle yıllara yaygın inşaat ve onarım işlerinin vergilendirilmesi üzerinde durulmuş ve gerekli açıklamalar yapılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise yıllara yaygın inşaat ve onarma işlerinin muhasebesi konusunda gerekli açıklamalar yapılmış ve özellikli hesaplar örnekler yardımıyla açıklanmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde ise yıllara yaygın inşaat ve onarım işlerinin vergilendirilmesinde ve muhasebesinde karşılaşılan sorunlar saptanmaya çalışılmış, çözüm yollan ve öneriler getirilmiştir. Aynca ek olarak konunun daha iyi anlaşılabilmesi için Tekdüzen Muhasebe Sistemi ve Vergi Yasalanna göre uyumlu ve kapsamlı bir uygulama çalışması yapılmıştır. X
Özet (Çeviri)
03. Summary Construction sector is a vital and engine sector for the economy. Accounting is also has major role in construction sector, and is important to understand the other sectors of the economy but Accounting in the construction sector consists of more tax law compare to other sectors. Therefore, the analysis of accounting system in the construction sector requires deep knowledge about tax procedure and law. The purpose of this study is to provide solution and suggestion regarding the taxation of common construction and restoring business as well as accounting procedure for the period of the application of a specific tax regime. For the proposed study, in the first section some details of basic concepts in construction sector have been presented. The second section presents taxation issue of construction and restoring business covering several years in construction sector. The third section analysis accounting procedures of construction and restoring business covering several years and specific accounting issues have been explained by given examples. The fourth section deals with the taxation problems facing in construction and restoring business covering several years, and provides solutions and suggestions for that. Additionally, to understand the topic well, an applied study consistent with tax laws and the Uniform Accounting System has been practised.