Analitik serim süreci yöntemi ile Mersin-Torino arasındaki güzergâh alternatiflerinin değerlendirilmesi
Analytic network process and evaluation of alternative routes between Mersin-Torino
- Tez No: 265946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN YARALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Küreselleşen dünyamızda her türlü ticari faaliyetin ayakta kalabilmesi için firmaların piyasadaki rakipleriyle hızlı bir şekilde rekabet edebilme yeteneğine sahip olması gerekmektedir. Bu rekabet ortamında firmalar; ürünlerinde kaliteyi yakalayarak, ürünlerini piyasaya daha hızlı sunarak, piyasada her daim mevcudiyetini koruyarak, rekabet edilebilir fiyatlarla pazara girerek, düşük girdi temin ederek vb. yöntemlerle rekabetçi avantajlar sağlayabilmektedirler.Günümüzde üretim maliyetleri yaklaşık değerler taşımaktadır. Üretim maliyetlerinin yaklaşık değerler taşıdığı bir ortamda rekabet avantajı yaratabilmek için lojistik faaliyetlerine yoğunlaşmak önem kazanmıştır. Lojistik süreçlerinin incelenerek en çok rekabet edilebilirliğin hangi faaliyetlerde olabileceğinin araştırılması ve incelenmesi önem arz etmektedir.Bu çalışmada, Lojistik faaliyetleri incelenerek taşımacılığın önemine değinilmiş ve Mersin-Torino güzergâhında genel kargo taşımacılığı için alternatif güzergâhlar belirlenmiştir. En iyi alternatifin seçilmesine ilişkin kriterler Süper Decision Programı yardımıyla Analitik Serim Süreci yaklaşımıyla değerlendirilerek en iyi güzergâh belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our global world, the companies are supposed to have the ability of competition expeditiously with their competitors on the market so that all sorts of commercial activities can keep up. At this competition atmosphere, the companies are able to provide competitive advantages with various methods such as offering high quality products, presenting their products to the market in a faster way, always keeping their existence on the market, going into the market with the competitive prices or providing low inputs.Contemporarily, the cost of productions have been carrying approximate values. In such an atmosphere that the costs of production carrying approximate values, concentrating logistic activities have become more of an issue in order to provide competition advantage. It is important to be searched and analyzed which activities may have competitiveness the most by way of examining logistic process.In this study, the importance of transportation is referred examining logictic activities, and alternative routes are determined for general cargo transportation between Mersin- Torino route. The criterions related with choosing the best alternative are decided and the best route is tried to be determined being evaluated with the help of Super Decision Programme and Analitic Network Process approach.