Türk Ceza Kanununda banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması
Misuse of bank and credit cards in Turkish Penal Code
  1. Tez No: 265950
  2. Yazar: TÜLAY BİLGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA RUHAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın konusu, 5237 sayılı TCK m. 245'de ilk kez düzenlenen ?Banka veya Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması? suçudur.Bilişim sistemi aracılığı ile işlenen, TCK m 245 bilişim suçudur. Bu nedenle çalışmada öncelikle, bilişim suçu, bilişim sistemi gibi kavramlar açıklanmıştır. Daha sonra suçun konusunu oluşturan banka ve kredi kartlarının tanımı, ortaya çıkışı konusunda bilgi verilmiştir. İnternet bankacılığı, banka ve kredi kartlarının kötüye kullanma yöntemlerinin neler olduğu, bununla nasıl mücadele edilebileceği, anlatılmaya çalışılmıştır.TCK m 245, üç fıkra halinde düzenlenmiştir. Bu suçu daha ayrıntı inceleyebilmek açsından, birinci fıkra ikiye ayrılmak suretiyle dört ayrı suç gibi incelenmiştir. İncelemede özelikle içtima konusunda ortaya çıkan bazı sorunların üzerinde durulmuş, bu konularda Yargıtay kararlarına ve doktrinin görüşlerine yer verilmiştir. TCK m 245'in başarılı bir şekilde uygulanabilmesine katkı sağlamak adına, bu maddenin eksik yönleri, uygulamada yaşanan sorunları, eleştiri ve önerilerimizle birlikte ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we discussed the crime of ?The misuse of bank and credit cards? of which legislated in 5237 number Turkish Penal Code article 245.This TPC article 245 is an information technology crime committed by an information technology system. For this reason, firstly we explained the concepts of information technology crime and information system. Subsequently, we mentioned about corpus delicti of which is bank and credit cards and their emergences. In addition, we also gave information about internet banking and the methods for misusing bank and credit cards, and how to cope with such misuses.The article number 245 is regulated in three items. In order to examine this crime in details, we divided first item into two and investigated as four different crimes. We especially focused on problems of session and mentioned about Supreme Court decisions and approaches of doctrine. In order to contribute to performing this article successfully, we covered the weaknesses of it, problems in application, critics and our proposals all together.