Bilişim suçları
Computer crimes
  1. Tez No: 205682
  2. Yazar: ESRA YAYCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İZZET ÖZGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Hukuk, Science and Technology, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bilişim sistemlerinin giderek artan bir hızla hayatımıza dâhil edilmesi,toplum yaşamını değiştirdiği gibi insanlığın geleceğine de yön vermektedir.Bilişim sistemlerindeki bu hızlı gelişim de beraberinde birçok yeni hukukideğerin toplum hayatına kazandırılmasını sağlamaktadır. Bilişim sistemlerininhayatımızda etkin bir rol oynaması ile bazı yeni suç tipleri oluşmayabaşlamıştır.Bilişim sistemleri kullanılarak işlenen suçlar dolayısıyla meydana gelenzararlar çoğu ülkenin bu konuda yasal düzenleme yapmasını zorunlu halegetirmiştir. Nitekim bu sistemlerin yaygın olarak kullanıldığı ülkeler baştaolmak üzere pek çok ülkede bilişim suçları alanında işlenen suçlar yaptırımaltına alınmıştır. Ulusal düzenlemelerin yanında uluslar arası kuruluşlar dabilişim suçlarının önlenebilmesi, yaptırım altına alınması ve suçun failineulaşılabilmesi açısından pek çok yararlı çalışmalar yapmışlardır. Bu konudaen fazla çalışma yapan kuruluşların başında OECD, G8 Ülkeleri, AvrupaKonseyi, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği gelmektedir.Ülkemizde de mukayeseli hukuktan, uluslararası çalışmalardan veAvrupa Topluluğu'nun bilişim suçları hakkındaki tavsiye kararlarındanetkilenilerek öncelikle 06.06.1991 tarih ve 3756 s. Kanun ile 765 sayılıTCK'ya ?Bilişim Alanında Suçlar? başlığı altında yer verilerek bilişim suçlarıyaptırım altına alınmıştır. 765 sayılı TCK'da yer alan suç tipleri; verilerin elegeçirilmesi suçu (525a/1), başkasına zarar vermek için verilerin kullanılması,nakledilmesi veya çoğaltılması suçu (525a/2), verilere veya veri işleme zararverilmesi suçu (525b/1), bilgisayar aracılığıyla hukuka aykırı yararsağlanması suçu (525b/2) ve verilerde sahtekârlık yapılması suçlarıdır(525c).Bunun yanında kanun koyucu, 07.06.1995 tarih ve 4110 sayılı Kanunile 5846 sayılı FSEK'da değişiklik yapmış ve böylelikle eser kavramınıniçeriğine bilişim programları ve bunları oluşturan verileri de dahil etmiştir.Buna göre, FSEK'nın 71. maddesinde, bilişim yazılımları üzerindeki manevihaklara tecavüz, 72. maddesinde, bilişim yazılımları üzerindeki mali haklaratecavüz, 73. maddesinde ise, diğer suçlar başlığı altında üç farklı suç tipidüzenlenmiştir.Yine 15.01.2004 tarih ve 5070 sayılı E K ile Türk hukuk düzeniaçısından elektronik imzanın geçerliliği kabul edilmiştir. Kanunun 16.maddesi ile sahte elektronik imza yapılması ve kullanılması, 17. maddesi ilede, sahte elektronik sertifika yapılması ve kullanılması, suç tipi olarakdüzenlenmiştir.26.09.2004 tarihinde, TBMM tarafından kabul edilen ve 25611 sayılıResmi Gazete'de 12.10.2004 tarihinde yayınlanan, 01.06.2005 tarihinde deyürürlüğe giren 5237 sayılı TCK ile 765 sayılı TCK yürürlükten kalkmıştır.5237 sayılı TCK'nın kinci Kitap, Üçüncü Kısım, Onuncu Bölümü'nde yer alan?Bilişim Alanında Suçlar? başlığını taşıyan 243. madde ile başlayıp 246.madde ile sona eren dört ayrı madde düzenlenmiştir. Bilişim alanında suçlarbölümünde; hukuka aykırı olarak bilişim sistemine girme ve sistemde kalmasuçu (m. 243), bilişim sisteminin işleyişinin engellenmesi, bozulması, verilerinyok edilmesi veya değiştirilmesi suçu (m. 244/1-2), bilişim sistemi aracılığıylahukuka aykırı yarar sağlama suçu (m. 244/4), banka veya kredi kartlarınınkötüye kullanılması suçu (m. 245) yer almaktadır. 5237 sayılı TCK'da suçlarkorudukları hukuksal değer esas alınarak düzenlenmiştir.Bunların yanında 5237 sayılı TCK'nın ?özel hayata ve hayatıngizli alanına karşı suçlar? bölümünde ise bilişim suçu olaraknitelendirilebilecek; kişisel verilerin kaydedilmesi suçu (m. 135), kişisel verilerihukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçu (m. 136), verilerin yokedilmesi suçu (m. 138) yer almaktadır.5237 sayılı TCK'da bilişim suçları esas olarak, ?Bilişim AlanındaSuçlar? ve ?özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar bölümündedüzenlenmekle beraber ayrıca TCK'nın çeşitli bölümlerinde de bilişimsistemleriyle işlenmesi olanaklı olan suç tiplerine de yer verilmiştir.Bunlar; haberleşmenin engellenmesi suçu (m.124), hakaret suçu(m.125), müstehcenlik suçu (m.126), haberleşmenin gizliliğini ihlal suçu(m.132), bilişim sisteminin kullanılması yoluyla işlenen hırsızlık suçu (m.142/2b.?e?), bilişim sisteminin kullanılması yoluyla işlenen dolandırıcılık suçu(m.158/1 b.?f?) müstehcenlik suçu (m.126), kumar oynanması için yer veimkân sağlama suçu (m.228), karşılıksız yararlanma suçu (m. 163) yeralmaktadır.Ancak internetin bilgi ve iletişim aracı olması, çok hızlı gelişimgöstermesi, teknolojik yönünün ağır basması ve tüm ülkeler arası bağlantıyasahip olması nedeniyle, internet üzerinden işlenen suçlarla ilgili cezaiyaptırıma bağlayan temel bir yasa, gerek hukukumuzda gerekse mukayeselihukukta henüz bulunmamaktadır.Son olarak tamamen yeni, farklı, benzeri olmayan bir kavramın beşerihayata bu kadar hızlı ve etkin girmesi, tabiatıyla birçok yeni sorunu daberaberinde getirmiştir. Bilişim suçları ile mücadelede uluslararasıçalışmaların yapılması, ihtiyaca cevap veren yasaların düzenlenmesi vesistem sahiplerinin de ayrıca bir teknik güvenlik sistemi oluşturmalarıgerekmektedir. Bilişim suçları ile mücadelede ancak o zaman başarılı olmaşansımız vardır.
Özet (Çeviri)
The fact that informatics systems are incorporated in our lives with agradually increasing speed shapes the future of human as well as changingthe public life. This rapid improvement in informatics systems brings manynew legal merits into the public life. Some new criminal types started toappear together with the effective role of informatics systems in our lives.The damages incurred due to the crimes, which had been committedby using the informatics systems, obliged most of the countries to make newlegal regulations regarding thereto. As a matter of fact, in many countriesespecially those where these systems are commonly used, sanctions hadbeen imposed for the crimes committed in informatics sector. Beside thesenational regulations, the international organizations have made many usefulworks to avoid and impose sanctions on the informatics crimes and to findthe perpetrators. OECD, G8 Countries, European Council, United Nations,European Union are the leading organizations working within this scope.In Turkey, the rule maker had effected from comparative law,international works and European Union recommendations about informaticscrimes; and informatics crimes had been taken under sanction by beingregulated under the name ?Informatics Crimes? within the scope of TurkishCriminal Law (TCK) numbered 765 with the law dated 06th.06.1991 andnumbered 3756. The crime types in the previous TCK numbered 765 are asfollows: data capture crime (Article 525a/1), the crime of use, transfer andcopy of data for the purpose of damaging another person (Article 525a/2), thecrime of damage to data or data transaction (Article 525b/1), illegally benefitvia computer (Article 525b/2) and fraud in data (Article 525c).Besides, the rule maker had made an amendment to the TurkishIntellectual Property Law (FSEK) numbered 5846 with the Law dated07th.06.1995 and numbered 4110, and had included the informatics softwareand the data thereof into the definition of ?work?. With this respect, threetypes of crimes had been regulated in FSEK such as infringement of moralrights on the informatics software under Article 71, infringement of thefinancial rights on the informatics software under Article 72 and other crimesunder Article 73.Together with the Electronic Signature Law (E K) dated 15th.01.2004and numbered 5070, the validation of the electronic signature had beenaccepted with regard to the Turkish legal system. Creating and using fakesignature (in Article 16) and creating and using fake electronic certificate (inArticle 17) had been regulated as crime types.TCK numbered 5237 which had been accepted by the Grand NationalAssembly of Turkey (TBMM) on 26th.09.2004, published in the OfficialGazette numbered 25611 on 12th.10.2004 and entered into force on01st.06.2005 had abrogated the TCK numbered 765. Within the TenthSection of the Third Part of the Second Book of the TCK numbered 5237,four different articles had been regulated under the name ?InformaticsCrimes? among Articles 243 and 246. In the Section named informaticscrimes, crime types are regulated as the crime of illegally entering into orstanding in the informatics system (Article 243), blocking or destroying theoperation of the informatics system or destroying or changing the data(Article 244/1-2), illegally benefit via informatics system (Article 244/4), abuseof banks or credit cards (Article 245). The crimes are regulated under TCKbased on the legal value which they mainly protect.Besides, some crime types which can be qualified as informatics crimeare regulated in TCK under the section named ?crimes against the private lifeand hidden area of life? as follows: the crime of recording personal data(Article 135), illegally disclosing or capturing personal data (Article 136),destroying data (Article 138).Although the informatics crimes are basically regulated in TCKnumbered 5237 under the sections named ?Informatics Crimes? and ?Crimesagainst the private life and hidden area of life?, the crime types, which may becommitted by using informatics systems, are also regulated in TCK undervarious sections.Those are as follows: crime of blocking the communication (Article124), aspersion (Article 125), obscenity (Article 126), violating theconfidentiality of communication (Article 132), theft by using the informaticssystem (Article 142/2), swindling by using the informatics system (Article158/1 b.?f?).However, because of the fact that internet, as an information andcommunication tool, improves very rapidly, dominates with its technologicalcharacteristics and has an overall international connection, a basic law,which imposes punitive sanctions on the internet crimes, does not exist inTurkish law as well as the comparative law.Consequently, the fact that such a completely new and differentconcept had entered into the human?s life so rapidly and effectively, naturallybrought many new problems in its train. In order to fight with the informaticscrimes, it is needed to make international works, regulate laws meeting theneeds, and system owners to form a separate technical security system.Then, we can have a chance to success in fighting with the informaticscrimes.