Türkiye'de gayrimenkul sektörü ve gayrimenkul yatırım ortaklıkları
Real estate sector in Turkey and real estate investnant trust in turkey
- Tez No: 265959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL MAZGİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Ülkemiz, hızla artan nüfusu sebebiyle sürekli konut sıkıntısı yaşamakta, değişen ekonomik yapısına bağlı olarak hızla artan şehirleşme sebebiyle de gecekondulaşma sorunu yaşamaktadır. Bu sorunun oluşmasında yeterli bir gayrimenkulün finansman sisteminin olmamasının da payı büyüktür. Ortaya çıkan bu problemin çözümü konusunda yıllar boyu birçok yöntem denenmesine rağmen kalıcı bir sonuç elde edilememiştir. Denenen bu çözüm yolları aslında başka sorunların oluşmasına sebep olmuştur.Gayrimenkul sektöründeki bu sorunların kalıcı olarak çözülmesi için bu sorunların çözüme kavuşturulduğu gelişmiş ülkelerdeki örnekler içerisinde Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı sisteminin bir adıma öne çıktığını görmekteyiz.Çalışmada bu sistemin ülkemiz için uygulanabilirliği ve sorunun çözümüne ne derece katkı sağlayacağı hususu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is now experiencing residental problems because of rapidly increasing population and also a squattering problem via increasing urbanization. Lack of a sufficient real estate finance system have role on this problem. Although a variety of methods had been used for solving this problem a permanent resolution could not be achieved. Indeed, this methods of which being tested caused some other problems to occur.One could see that Real Estate Investment Corporation System distinguished among camplcs of developed countries. These real estate sector's problems had been solved permanently in such coumtries.In this study, we examined this system's applicability and extent of contributions that this system provide.