Finansal raporlamanın güvenilirliğinin sağlanmasında bağımsız denetimin rolü: Bir uygulama
Role of independent audit on reliability of financial reporting: An application
  1. Tez No: 265988
  2. Yazar: HAYDAR DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ERDAL ÖZKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Özellikle 1990'lı yıllardan sonra ortaya çıkan Enron, WorldCom ve diğer finansal raporlama skandalları ile birlikte, finansal raporlamaya olan kamuoyu güveninin sarsıldığı belirlenmiştir. Finansal raporlama skandallarının nedeni olarak kurumsal yönetim başarısızlıkları görülmektedir. Finansal tablo kullanıcılarının, şirket yönetimleri tarafından hazırlanmış ve bağımsız denetçilerin de denetiminden geçmiş olan finansal tablolara olan güvenleri sarsılmıştır. Buradan hareketle, finansal tablolara olan güvenin yeniden inşa edilmesi ve geliştirilmesi amacıyla başta A.B.D. olmak üzere birçok ülkede kurumsal yönetim ile ilgili yeni yaklaşım ve düzenlemeler geliştirilmiştir. Bu yeni düzenlemelerin birçoğu Türkiye tarafından da benimsenmiş ve yasal düzenlemelerle de desteklenmiştir.Bu çalışmanın amacı; kurumsal yönetim mekanizmalarından özellikle bağımsız denetimle ilgili bu yeni düzenlemeler ile finansal tabloların güvenirlilik algılamaları arasındaki ilişkinin ortaya konmasıdır. Bu ilişki, kaynak güvenirlilik teorisi kapsamında ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is obvious that public opinion towards financial reporting has been distrusted by the financial scandals especially after 1990s like Enron, WorldCom. One could argue organizational administration failures as the reason of financial reporting scandals. Especially the users of financial tables have been distrusted by the financial tables of which prepared by company administrations and passed the control of independent comptrollers. From this point of view, many new approaches and regulations about organizational administration were developed in many countries, especially U.SA, for rebuilding and developing the trust against financial tables. A large range of these regulations were also adopted and reinforced with legal regulations by Turkey.The purpose of this study is to introduce the relation between reliability perceptions of financial tables and these new regulations about independent audit, one of corporate governance mechanisms. We tried to examine this relationship in light of source reliability theory.