Kamusal karar alma sürecinde e-demokrasi uygulamaları ve Türkiye
E-democracy applications in public decision-making process and Turkey
- Tez No: 265993
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN CAN AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Sanayi devriminin uzun yıllar şekillendirdiği toplumsal ve siyasi yapı, 20. yy ile birlikte bilgi toplumu ışığında köklü değişikliklere uğramıştır. Bu değişikliklerden en önemlisi, mevcut karar alma sürecinin talepleri yanıtlayamıyor olması, zaman ve mekân kısıtlamalarının katılımın önünde engel olması ve temsili demokrasinin içinde bulunduğu krizdir.Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki değişimin yaşamın her alanını sarmasıyla, ülkeler idari yapılanmanın işlevsel süreçlerinde yeniliklerden faydalanma yoluna gitmişlerdir. Devlet ve kurumlarının, kamusal hizmetlerin başına bir ?e? harfinin eklenmesi ile karşımıza çıkan elektronik devlet uygulamaları, katılımcı demokrasi arayışlarına yanıt olarak demokrasi sürecine de yansımıştır.E-demokrasi, yeni bir demokrasi biçimi değildir; demokrasinin daha katılımcı, daha şeffaf, hesap verilebilir bir yapıya kavuşmasında önemli rol üstlenmiş bir tamamlayıcı niteliğindedir.Türkiye, devlet ve kurumlarında bilgi iletişim teknolojilerini 1990' ların sonunda kullanmaya başlamıştır. Şeffaf yönetim, katılım, hesap verilebilirlik gibi kavramlar ülkemizde de günden güne önem kazanmışlardır. Devletler, karar alma sürecinde bu hususlara ulaşmak adına teknolojik gelişmelerden faydalanmak için teknoloji kadar iyi bir de demokrasi bilincine ihtiyaç duymaktadırlar. Bu nedenle, ülkeler yalnızca teknolojik altyapı kurma değil, katılımı teşvik etme, dijital bölünmeyi azaltma, herkesin internete erişebileceği düzeyde az maliyetle hizmet sunma yollarını aramaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The social and political structure, which had been shaped by the industrial revolution in a long time period, had experienced fundamental revisions with the illumination of the 20th century's info-society. Insufficiency in decision making process, decrease in participation rate because of time and place restrictions and the crisis of representative democracy is the underlying causes and premising results of these changes.Countries have started to benefit innovations in the governmental process when the development of information and communication technologies (ICTs) encircled all fields of life. Electronic government implementations have had a place in literature with government, its institutions and public services have an ?e? letter in front of them. And so it has started to be seen in democracy process as an answer to the research of participatory democracy.E-democracy is not a new democracy type. It?s like a complement that has an important role on more participatory, more transparent and accountable democracy.Turkey has started use ICTs in the government and its institutions in the late 1990s. The concepts like transparent management, participation, accountability have been more important in our country day by day. Governments need a good democracy awareness as much as technology to reach these matters in decision making process. Because of this, governments deal with not only technological infrastructure, but also encouraging participation, reducing digital divide, supplying services with lower costs that everyone can reach the internet.