Yüzlük derilerin su buharı ve hava geçirgenliği özelliklerine bazı finisaj türlerinin etkisi
The effect of some finishing varieties on the characteristics of upper leather of water vapor and air permeability
  1. Tez No: 266044
  2. Yazar: NEMRA KANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHZAT ORAL BİTLİSLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deri Mühendisliği, Leather Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tez çalışmasında, yüzlük derilerin su buharı ve hava geçirgenliği özelliklerine farklı finisaj türlerinin etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, aynı partiye ait finisaj işlemi uygulanmış ve finisaj işlemi uygulanmamış 18 adet keçi ve 24 adet dana derisi üzerinde çalışılmıştır. Finisajlı deriler; anilin finisaj, pigmentli finisaj ve rugan finisaj olarak üç gruba ayrılmıştır. Bütün derilere su buharı ve hava geçirgenliği testleri uygulanarak finisaj öncesi ve finisaj sonrası özelliklerdeki değişim belirlenmiştir.Elde edilen sonuçlara göre; derilerdeki kalınlık artışına bağlı olarak su buharı ve hava geçirgenliği değerlerinin düştüğü belirlenmiştir. Finisaj işleminden önce hem keçi hem de dana derilerine ait su buharı ve hava geçirgenliği değerlerinin oldukça yüksek olduğu, finisaj işlemiyle birlikte su buharı ve hava geçirgenliği değerlerinin önemli ölçüde düştüğü tespit edilmiştir. Finisaj uygulanmamış derilerde en yüksek su buharı ve hava geçirgenlik değerlerine; dana yarma ve zımparalı keçi derilerinde ulaşılmıştır. Su buharı ve hava geçirgenlik değerini en fazla rugan finisajın düşürdüğü, anilin finisajda ise düşüşün en az olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, water vapour and air permeability properties of different finished upper leathers were investigated for determining the effect of finishing process. For this purpose, finished and unfinished 18 pieces of goat and 24 pieces of calf leathers from the same float were chosen and they were divided into 3 groups depending on their finishing types; aniline, pigmented and patent finished leathers. Water vapour and air permeability tests were carried out to all samples for determining the changes in properties of finished and unfinished leathers.According to results, the values of water vapour and air permeability were decreased by increasing the thickness of leathers. It was found that the values of water vapour and air permeability for goat and calf leathers were extremely high before finishing process. But after finishing, it was observed that these values decreased significantly. The highest water vapour and air permeability values were obtained from split calf and corrected grain goat leathers among the unfinished leathers. Patent finishing reduced the water vapour and air permeability values of the leathers but the decrease of the same properties was minimal in aniline finishing.