Şasi bağlantılarında sıkma momenti (tork) değerlerinin ve alt-üst sınırlarının belirlenmesi
Determining the torque values and their lower ? higher limits on tightening of vehicle chassis components
- Tez No: 266045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİ TURGUT GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tezin amacı, araç şasi ekipmanlarında bağlantı noktalarını oluşturan civata / somunların, mekanik montaj sürecinde sıkılması gereken tork değerlerinin ve bu değerlere tolerans teşkil eden alt ? üst limitlerinin hesaplanmasında uygulanacak yöntemin teorik olarak belirlenmesi ve deneysel bakımdan da doğrulanmasıdır.Bu çalışmada, bağlantı elemanlarına gelen kuvvetler, bu kuvvetlerin etkileri, hesaplamalarda dikkate alınacak önemli noktalar gözden geçirilerek bir hesap yöntemi oluşturulmuş ve Excel formatında basitleştirilerek uygulanabilir hale getirilmiştir. Bu hesap yöntemi kullanılarak 263 kodlu FIAT marka bir ticari araçtan örnek şasi bağlantı noktalarında tork değerleri ve limitleri hesaplanmış, ortaya çıkan sonuçlar uzun yol testine gönderilen bir araç üzerinde incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar ışığında araç üzerinde tüm iyileştirmeler yapılarak tüm bağlantılar problemsiz hale getirilmiştir.Böylece araç tasarım sürecinde önceki araç modellerinden örneklenerek tespit edilen ve yol testleri ile doğrulanan tork değerleri için doğru sonuca yaklaşma yolunda daha büyük adımlarla ilerlenmesi sağlanmış ve uygulanmak zorunda olunan yol testleri, dolayısıyla maliyetler azaltılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine / to verify theoretically and experimentally a calculation method for bringing up the torque values and lower ? higher limits - forming the tolerances - those to be applied on chassis component joints during mechanical assembly process.In this study, a calculation method is generated and simply presented in an Excel format by scrutinizing the forces acting on the joints, effects of these forces and the important points to be considered on calculations. Making use of this calculation method, the torque values and limits of several example joints of a vehicle - of FIAT brand, coded as 263 ? are calculated and the results are examined on a vehicle sent to the long way road test. Considering the results obtained, all improvements have been done to eliminate the possibility of having problems on the vehicle.Consequently, it is provided to advance quickly in design process on the way of achieving the true results of studies on torque values which have been determined by originating previous vehicles / by verifying necessarily with road tests and related costs have been decreased.