Antifungal ayakkabı üretiminde mikrokapsülasyon yönteminin kullanımı üzerine araştırmalar
Researches on the use of microencapsulation method in the production of antifungal shoes
  1. Tez No: 266052
  2. Yazar: BUĞRA OCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA BALOĞLU, PROF. DR. GÜRBÜZ GÜLÜMSER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deri Mühendisliği, Leather Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Günümüzde, tüketicilerin deri ve deriden mamul ürünlerdeki beklentilerini, estetik ve görsel özelliklerin yanında, deri üretimi sırasında mamule kazandırılan fonksiyonel özellikler de belirlemektedir. Gelişen deri üretim teknikleri ile birlikte deriden elde edilen mamullere kazandırılan fonksiyonel özelliklerin, mamulün kullanım ömrü boyunca etkinliğini koruması gelişen tüketici bilinci ile daha da önem kazanmıştır. Bu çalışma ile ayakta cilt hastalığına sebep olan ayak mantarlarının, ayakkabıda gelişiminin mikrokapsülasyon teknolojisi ile uzun süreli engellenmesi hedeflenmektedir.Antifungal astarlık deri üretimi için, etken madde olarak uçucu ve ayak mantarlarına karşı antifungal özelliğe sahip olan Melaleuca alternifolia yağı, mikrokapsül duvar materyali olarak ise biyolojik olarak parçalanabilir ve gözenekli yapısından dolayı doğal bir polimer olan jelatin kullanılmıştır.Sonuç olarak, mikrokapsülasyon işlemine tabii tutulan antifungal ajan kullanılarak elde edilen astarlık derilerin, ayak mantarına sebep olan test mikroorganizmalarına karşı daha uzun süre antifungal özellik kazandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, functional properties added in the product during leather manufacture determine the expectations of consumers in leather and products made of leather as well as esthetical and visual properties. Together with the developing leather production techniques, the fact that the functional properties added in the products made of leather maintain their efficacies during the useful life of the product, has gained further important by improving consumer consciousness. By this study, the long term prevention of the growing of foot fungi in the shoes, which lead to skin problem in foot, is intended by microencapsulation technology.For the production of antifungal lining leather; Melaleuca alternifolia, which is volatile and has antifungal properties against foot fungi, has been used as active ingredient while gelatine, which is a natural polymer due to its biologically degradable and cellular structure, has been used as microcapsule wall material.As a result, it has been ascertained that lining leathers obtained by using antifungal agents processed under microencapsulation have acquired antifungal properties for longer period against test microorganisms leading to foot fungi.