Nil yumuşak kabuklu kaplumbağası, Trionyx triunguis (Testudines: Trionychidae), populasyonlarının genetik yapısı
The genetic structure of nile soft-shelled turtles, Trionyx triunguis (Testudines: Trionychidae), populations
  1. Tez No: 266082
  2. Yazar: ÖZGÜR GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL ÜLGER, DOÇ. DR. OĞUZ TÜRKOZAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Trionychidae familyasındaki kaplumbağalar Antartika kıtası hariç tüm kıtalarda yayılış göstermekle birlikte 14 cins ve bu cinslere giren 30 tür ile temsil edilirler. Nil yumuşak kabuklu kaplumbağası, Trionyx triunguis (Forskal, 1775) Afrika kıtasında Moritanya ve kuzey Namibya'dan Mısır'a ve Orta Doğu'da İsrail, Suriye ve Türkiye'de yayılış göstermektedir. Güney Afrika dışında Afrika kıtasının büyük çoğunluğuna dağılmıştır.T. triunguis türünün populasyon yapısı ve genetiği üzerine fazla çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı Akdeniz ve Afrika kıtasındaki çeşitli lokalitelerden elde edilen örnekler ile T. triunguis'in genetiksel stok verilerini elde etmektir. Bunun için dokuz mikrosatellit lokusu (n=102) ve mitokondrial DNA kontrol bölgesi dizisi (n=52) kullanılmıştır.Bu çalışma ile dizayn edilen mtDNA kontrol bölgesi primerlerleri ile 13 haplotip bulunmuştur. Ayrıca kullanılan 9 mikrosatellit lokusundan 3'ünün polimorfik olduğu belirlenmiştir. Hem mtDNA hem de mikrosatellit verilerine göre Türkiye'nin batı ve doğu sahilleri ile Afrika kıtası arasında genetiksel farklılaşma olduğu belirlenmiştir. Bu genetiksel yapılaşma üç populasyonun da ?Evrimsel Önemli Birimler? olarak değerlendirilmesi gerektiğini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Turtles belonging to the Trionychidae family are dispersed in all continents except Antarctica and are currently represented by 30 species distributed in 14 genera. The Nile soft shell turtle, Trionyx triunguis (Forskal, 1775), is distributed in Turkey, Syria, and Israel in the Middle East and from Mauritania and North Namibia to Egypt in African continent. They are spread all over the vast majority of Africa, except in the southern part of the continent.There are not a many studies about the population structure and genetics of T. triunguis. The aim of the study is to provide inventory data on the genetic structure of T. triunguis with the samples provided from different localities in the Mediterranean and African continent. With this purpose, mitochondrial DNA control region sequences (n=52) and nine microsatellite loci (n=102) are used.The 13 haplotypes with the primers that we designed for mtDNA control region and 3 polymorphic microsatellite markers in 9 microsatellite loci are founded. Both mtDNA and microsatellite data showed genetic divergence between the eastern and western populations of Turkey and the African continent. This genetic structuring show us to evaluate the three population as an ?Evolutionarily Significant Unit?.