Güneş enerjili sıcak su hazırlama sistemlerinde çevre etkileşimli enerji yönetim modeli
Environmentaly correlated energy management model for solar hot water systems
  1. Tez No: 266083
  2. Yazar: ÖZKAN ÇEÇEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORAY ÜLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Güneş enerjili sıcak su hazırlama sistemleri, yaygınlaştırılmaya çalışılan yenilenebilir enerji teknolojileri içinde uygun maliyetle en fazla faydayı sağlayabilen sistem alternatiflerinden biridir. Sıcak suyun doğrudan tüketimi yanında ısıtma ve nitelikli su hazırlama uygulamalarında da kullanılabilmesi nedeniyle önemi artmaktadır.Birçok ülkede yenilenebilir enerji kaynakları teşvik edilen enerji türleri olduğu halde umulan yaygınlığa da ulaşmış değildir. Aynı sebeple ülkemizde de bu konuda daha fazla mesafe kaydedilmesi için bu çalışmada mevcut sistemlerinin özeliklerinin ve verimliliğinin geliştirilmesi için gerekli iyileştirmeler araştırılmıştır.Çok sayıda görevi daha iyi düzeyde yerine getirirken daha az hesaplama gücüne ihtiyaç duyulması için geleneksel otomasyon yöntemleri kullanılmamış, bu konuda çok daha az örneğe sahip bulanık mantık yöntemi, dilsel kural tabanına sahip bir alternatifle yeniden geliştirilmiştir. Sonuç olarak daha az enerji tüketimine, daha kısa sistem cevap süresine, daha fazla kullanıcı konforuna ve daha kolay imal edilebilirliğe sahip bir güneş enerjili sıcak su hazırlama sistemi öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Solar hot water production systems are one of the system alternatives among renewable energy technologies which are becoming widespread, that provide most benefits spending acceptable costs. It is becoming more important because of its ability to be used in heating and quality water producing applications.Although renewable energy resources are encouraged in most countries, it has not been widespread as expected. Because of the same reason, in this study, necessary redevelopment for present systems` characteristics and efficiencies are investigated for further progress on the subject in our country.System to demand less process power satisfying a wide range of objectives, conventional automation methods are not used. Instead, fuzzy logic method which has less examples on the subject, is re-developed as an alternative possessing a linguistic rule base. In conclusion, a solar hot water production system of less energy consumption and system response time, more user comfort orientation and easier manufacturability is prescribed.