İzmir'de organik ve geleneksel tarım alanlarındaki toprak ve bitki örneklerinde bazı radyonüklidlerin belirlenmesi
Determination of some radionuclides in soil and plant samples in the field of organic and conventional farming in Izmir
  1. Tez No: 266084
  2. Yazar: MEHMET BAKIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN UĞUR GÖRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, İzmir çevresinde organik ve geleneksel tarım yapılan alanlardan alınan soğan, asma yaprağı, sarımsak, buğday ve toprak örneklerinde 210Po, 210Pb, 238U, 232Th ve 40K aktivite konsantrasyonları belirlenmiş, transfer faktörleri hesaplanmış ve 210Po, 210Pb, 238U, 232Th ve 40K konsantrasyonları ile kil mineralleri arasındaki korelasyon incelenmiştir.Toprak ve bitki örneklerindeki 210Po ve 210Pb aktivite konsantrasyonları alfa spektrometresi, 238U, 232Th ve 40K aktivite konsantrasyonları HPGe yarıiletken detektörü ve NaI(Tl) sintilasyon detektörü, kil mineralleri ise XRD analizi ile belirlenmiştir.Çalışmada geleneksel tarım yapılan alanlardan alınan örneklerdeki aktivite konsantrasyonları kimyasal gübre ve pestisit kullanımına bağlı olarak organik tarım alanlarından alınan örneklerden daha yüksek bulunmuştur. En yüksek değerler geleneksel tarım yapılan alandan alınan 1 no'lu asma yaprağı örneğinde 210Po için 2,18 Bq kg-1, 210Pb için 17 Bq kg-1, 238U için 18,5 Bq kg-1, 232Th için 1,19 Bq kg-1 ve 40K için 174 Bq kg-1 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the activity concentration of 210Po, 210Pb, 238U, 232Th and 40K were determined in onion, grape leaf, garlic, wheat and soil samples which collected from the field of organic and conventional farming around Izmir, transfer factors was calculated and the correlations between 210Po, 210Pb, 238U, 232Th and 40K concentrations and clay minerals were examined.The activity concentrations of 210Po and 210Pb in soil and plant samples were determined using alpha spectrometry, 238U, 232Th and 40K activity concentrations were determined by HPGe semi-conductor detector and NaI(Tl) sintilation detector, clay minerals were identified by XRD.The activity concentrations of samples which is collected from the conventional farming area were calculated higher than organic farming area depending on the use of fertilizer and pestisit. Grape leaf sample number one that is collected from conventional farming area showed the highest concentration of radionuclides 2,18 Bq kg-1 for 210Po, 17 Bq kg-1 for 210Pb, 18,5 Bq kg-1 for 238U, 1,19 Bq kg-1 for 232Th and 174 Bq kg-1 for 40K.