Ardahan ili, Posof, Damal ve Hanak ilçeleri florası
Flora of Posof, Damal and Hanak district in Ardahan
- Tez No: 266104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR EMİNAĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışma, 2007-2009 yılları arasında, Doğu Anadolu bölgesinin kuzeydoğusunda, oldukça zengin floristik içeriğe sahip Ardahan ili Posof, Hanak ve Damal ilçeleri florasını incelemeyi amaçlamıştır. 900-3200 m. yükseltiler arasında bulunan araştırma alanı, Davis kare yöntemine göre A9 karesinde yer almakta olup, Holarktik bölgenin, Avrupa-Sibirya fitocoğrafik alanına girmektedir. Bu araştırmada, 95 familya, 411 cinse ilişkin toplam 1225 adet takson saptanmıştır. Bunlardan 16 takson Pteridophyta, 1209 takson ise Spermotphyta bölümüne ilişkindir. Spermotophyta bölümüne ilişkin taksonlardan 9'u Gymnospermae, 1200'ü Angiospermae alt bölümünde bulunmaktadır.Araştırma alanında en fazla takson içeren familyalar; Compositae 190 adet (% 15,6), Leguminosae 78 adet (% 6,4), Rosaceae 70 adet (% 5,7), Caryophyllaceae 65 adet (% 5.3), Scrophulariacae 60 adet (% 4.9), Gramineae 53 adet (% 4,3), Cruciferae 50 adet (% 4,1), Liliaceae 45 adet (% 3,6), Braginaceae 43 adet (% 3,4), Ranunculaceae 37 adet (% 3,0)'dır. Çalışma alanında belirlenen 612 taksonun (% 49,9) floristik bölgeleri saptanmıştır. Taksonların, fitocoğrafik bölgelere göre dağılımları ise şöyledir: 384 adedi (62,7) Avrupa-Sibirya, 213 adedi (% 34,8) İran-Turan, 15 (% 2,4) adedi Akdeniz kökenlidir.Araştırma alanında 85 adet endemik bitki saptanmış olup, endemizm oranı % 7'dir.
Özet (Çeviri)
This study focused on to investigate flora of three districs of Ardahan (Posof, Damal, Hanak) where are north of Kura River in southeast part of East Anatolia Region between years of 2007-2009. The study field where is between 900-3200 mt. Altitude is in Euro-Siberian phytogeographical area of Holarctic region and in A9 square by square method that was used by Davis. In this searching study, 1225 taxa have been determined which are related 95 families and 411 genus 16 of these taxa are related with Pteridophyta and 1209 taxa are related with Spermatophyta divisios. 9 taxa of Spermatophyta are Gymnospermae and 1200 of them are in the Angiospermae subdivisions.The most taxa included families are; Compositae 190 taxa (% 15,62), Leguminosae 78 taxa (% 6,4), Rosaceae 70 taxa (% 5,7), Caryophyllaceae 65 taxa (% 5.3), Scrophulariacae 60 taxa (% 4.9), Gramineae 53 taxa (% 4,3), Cruciferae 50 taxa (% 4,1), Liliaceae 45 taxa (% 3,6), Braginaceae 43 taxa (% 3,4), Ranunculaceae 37 taxa (% 3,05) . The floristic areas have been determined for 612 taxa (% 49,9) of this study field. Distribution of taxa according to phytogeographical regions is like this; 384 taxa (% 62,7) Euro-Siberian, 213 taxa (% 34.8) Irano-Turanian, 15 taxa (% 2,4) Mediterranean.85 piece endemic plants have been determined at field study and endemizm ratio is 7 % .