Camili Biyosfer Rezerv Alanının tıbbi bitkileri
Medicinal plants of Camili Biosphere Reserve
- Tez No: 266105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR EMİNAĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, Camili Biyosfer Rezerv Alanının tıbbi bitkilerinin saptanması amacıyla 2004?2010 yılları arasında yapılmıştır. Alanda yapılan flora çalışmaları sonucunda saptanan 990 adet damarlı bitki taksonu içerisinde tıbbi özelliğe sahip olup halk tarafından bu amaçla kullanılanların ortaya konması amaçlanmıştır. Bu amaçla bilgi formlarından yararlanılmıştır. Bölgede yayılış gösteren ve tıbbi özelliğe sahip olduğu saptanan 399 taksonun Türkçe ve yöresel adları, kullanılan kısımları ve etken maddeleri ile kullanım alanları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was done between 2004?2010 to identify medicinal plants of Camili Biosphere Reserve region. Ther aim was to find out the plants with medicinal properties used by the local people for treatments among the 990 vascular plant taxa identified as a result of the floristic studies. Information sheets were used for this purpose. The Turkish and local names, used parts and active components were documented for the 399 taxa distributed in the region with some medicinal properties.