Enerji etkin yapı tasarım kriterleri, sürdürülebilir kaynakların yapıda kullanımı ve mimari örnekler
Energy efficent building design criteria, sustainable use of resources in building and architectural samples
  1. Tez No: 266123
  2. Yazar: VOLKAN VEZİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Yaşadığımız yüzyılda bilim ve teknolojinin son hızla ilerliyor olması, günlük hayatımızın yaşanışını her gün biraz daha hızlandırmaktadır. Bu gelişmelerle birlikte gitgide dünya çapında bir tüketim yarışı yaşanmaktadır. İnsanların ihtiyaçlarını karşılaması uğruna yapılan bu tüketim eylemi; çevre kirliliğine, doğal hayatın zarar görmesine ve sınırlı kaynakların tükenmesine sebep olmaktadır.Kullanılan sınırlı enerji kaynaklarının çevre kirliliğine ve doğal yapının bozulmasına sebep oluyor olması, insanları alternatif enerji kaynakları arayışına teşvik etmiştir. Dünyada tüketilen enerjinin çok büyük bir kısmının yapılarda kullanılıyor olması, düşük enerji mimarlığı çalışmalarına önem kazandırmıştır. Yapılarda kullanılan enerjinin alternatif enerji kaynaklarının kullanımı ve yapı tasarımına yapının düşük enerji kullanarak ihtiyaçlarını giderebilmesini sağlayacak unsurların dahil edilmesi; çağımızın yapılarının daha düşük enerji ve maliyetlerle gerekli konfor koşullarını sağlamasına imkan tanıyacaktır. Bu tasarım yöntemi ile büyük bir kısmı yapılarda kullanılan enerjiden tasarrufa gidilecek ve gelecek kuşakların doğal mirasına verilen zarar azaltılmış olacaktır.Tez çalışması, ekoloji kavramı ve yenilenebilir enerji kaynaklarının tanımları, ekolojik yapı yaklaşımının tasarım girdileri, uygulama alanları ve Türkiye'den, Dünya'dan enerji etkin yapı örnekleri ile yenilenebilir enerji kaynaklarının yapıda uygulanabilirliği hakkındaki bilgileri kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
In 21.century, progressing rapidly in science and technology causes accelerating everyday lifestream a little more each day. Consumption has became a worldwide race with these developments through this progress all over the world. The consumption of these action are due to environmental pollution, damage of wildlife and depletion of limited resources.Usage of limited resources and their bad effects; encouraged people to seek alternative energy sources. A large portion of energy consumption is using in buildings all over the world. This gained importance in low energy architecture studies. The inclusion of elements of the energy usage of alternative energy sources and ensuring the low energy needsin architectural design; provides comfort conditions with lower energy costs in buildings of our age. A large part of energy that use in buildings will save and the damage to the natural heritage of future generations will be reducedwith this desig method.Thesis lays on the concept of ecology and descriptions of energy sources, ecological building design approarch entries, application areas, examples of energy efficient buildings from Turkey and World, the applicability of renewable energy sources in buildings.