Mobil haberleşmede 3G video portal mimarisinin analizi ve .net programlama diliyle yazılan öğrenci portalı uygulamasının 3G video portal entegrasyonu
Analysis of video portal architecture in mobile communication and 3G video portal integration of student portal application written in .net programming language
- Tez No: 266122
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada bilgiye erişebilmek, bilgiyi iletebilmek, bilgiyi paylaşabilmek için gerekli olan iletişim teknolojilerinden Mobil İletişim Teknolojileri üzerinde durulmuştur. Mobil İletişim alt yapısını oluşturan günümüz teknolojileri anlatılmış ve teknolojik yönelmelere bağlı olarak yakın gelecekte kullanılacak iletişim teknolojileri tanıtılmaya çalışılmıştır. Başta Yeni Nesil Mobil İletişim Teknolojileri (GSM, UMTS-3G, CDMA) olmak üzere iletişime sağladığı yenilikler ve avantajlardan bahsedilmiştir. Bunlarla birlikte Mobil İletişim alt yapılarından 3G nin hayata geçmesiyle kullanıma açılmış olan 3G Video Portal platformu üzerinde Öğrenci Portalı uygulaması geliştirilmiş ve bu teknolojinin avantajları kullanım alanları hakkında bilgi verilmiştir.Bu tezde daha önceden kullanılmayan bir erişim kanalı olan 3G Video Portal Platformu üzerine Öğrenci Portalı dizayn edilerek web, wap, ivr gibi erişim kanallarına alternatif bir erişim kanalı oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to determine Mobile Communication Technologies which are necessary part to reach, to convey and to share the information, It is explained that today?s technology which underlies as infrastructure of Mobile Communication and also new communication technologies which will be in use in the near future depending on technological orientation. In the first part, novelties and advantages of new generation mobile communication technologies(gsm,umts-3g,cdma) were explained. In addition to this, student portal was developed on 3G video portal platform which was carried out after 3G usage and the information is given about this technology and usage areas.In this thesis, alternative channel is developed to reach web,wap,ivr via student portal designed on 3G video portal platform which has not been used before.