Sürdürülebilir peyzaj tasarım kriterleri doğrultusunda Sultanbeyli Gölet Parkı için bir model önerisi
A proposed model for Sultanbeyli Pond Park in accordance with sustainable landscape design landscape design criteria
- Tez No: 581891
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV PERİHAN BEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Günümüzde hızla artan yapılaşma hareketleri, sanayileşme ve küresel ısınmanın etkisiyle doğal çevre ve ekolojik yapı bozulmaya başlamış, bozulan ekolojik yapı çevre sorunlarını da beraberinde getirmiştir. Kentlerin beton alanları ve geçirimsiz yüzeyleri giderek artmakla beraber yeşil alanları azalmıştır. Bunun sonucu olarak, bina kapsamındaki sürdürülebilir uygulamaların dışında yeşil alanlarda da sürdürülebilirlik çalışmaları başlamıştır. Sürdürülebilir peyzaj alanları oluşturmak için doğal materyaller ve geri dönüşümlü malzemelerin kullanımıyla birlikte, su ve enerji etkin birçok sistemin beraber sağlanması gerekmektedir. Enerji etkin tasarımlarda da yenilenebilir enerji kaynakların kullanımı ana kriteri oluşturmaktadır. Bu çalışmada, Sultanbeyli Gölet Parkı için sürdürülebilir bir tasarım modeli oluşturulmuştur. İnşaat aşamasında başlayan sürdürülebilirlik kriterleri peyzaj uygulaması tamamlanana kadar geçen süreç için ele alınmıştır. İlk bölümde, sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir peyzaj tasarım kavramları açıklanmıştır. Enerji ve su etkin peyzaj tasarımı ve ilkeleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, çalışma alanının doğal ve sosyo-kültürel peyzaj analizi yapılmıştır. Daha sonraki bölümlerde ise sürdürülebilir tasarım kriterleri ile oluşturulan örnek uygulamalar incelenerek, mevcut tasarımla karşılaştırılmıştır. Getirilen öneriler kapsamında sürdürülebilir ilkeler doğrultusunda alan için yeni bir tasarım modeli oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, natural environment and ecological structure have begun to deteriorate due to the rapidly increasing construction movements, industrialization and global warming. The deteriorated ecological structure has brought with environmental problems. Concrete areas and impermeable surfaces of cities are gradually increased and green areas have decreased. As a result, sustainability studies have started in green areas besides the sustainable practices within the scope of the building. With the use of natural materials and recycled materials to create a sustainable landscape areas, water and energy are required to provide effective with many systems The use of renewable energy resources is the main criterion in energy efficient designs. In this study, sustainable design model has been created for the Sultanbeyli pond park. The sustainability criteria that started during the construction phase were taken into consideration for the process until the landscape application was completed. In the first chapter, sustainability and sustainable landscape design concepts are explained. It focused on the concept of energy and water efficient landscaping. In the second section, The analysis is made of natural and socio-cultural landscape of the study area. In the next chapters, examples of sustainable design criteria are examined and compared with the current design. A new model has been developed for sustainable design principles in the context of sustainable brought suggestions.