Orta Anadolu koşullarında macar fiğ'inde (Vicia pannonica Crantz cv. tarmbeyazı-98) sıra arası ve tohum miktarının ot verimine etkileri
Effects of row spacing and seeding rate of hungarian vetch (Vicia pannonica Crantz cv. tarmbeyazi-98) on hay yield under Central Anatolia conditions
- Tez No: 266154
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÜLCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, Ankara/Haymana, Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü (TARM) Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde, 2008-2009 yıllarında yürütülmüştür. Araştırmada Tarmbeyazı-98 Macar fiği çeşidi materyal olarak kullanılmıştır.Orta Anadolu Bölgesi için geliştirilen Tarmbeyazı-98 Macar fiği'nin ot verimi için uygun sıra aralığı ve tohum miktarının belirlenmesini hedefleyen bir araştırmadır. Elde edilen bulgulara dayalı en ekonomik ve uygulanabilirliği en kolay ekim sıklığı ve atılacak tohum miktarı saptanması amaçlanmıştır.Deneme, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Çalışmada uygulanan değişik ekim sıklığı ile tohum miktarları arasında önemli farklılıklar saptanmıştır.Araştırma sonucunda; Tarmbeyazı-98 Macar fiği çeşidinde ot verimi için en uygun sıra arası mesafenin 25cm ve en uygun tohum miktarının 6 kg/da olduğu tespit edilmiştir.Araştırma sonuçlarına dayanarak, Tarmbeyazı-98 Macar fiği çeşidinde ot verimi için en uygun sıra arası mesafenin 25cm, tohum miktarının 6 kg/da olabileceği sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
This experiment was carried out at Ankara/Haymana Field Crops Central Research Institute (TARM) and Aplication Farm during the years of 2008-2009. In this research Hungarian Vetch cv. Tarmbeyazı-98 is used as material.The research was aimed at determining optimum row spacing and seed rates for hay that Hungarian Vetch cv. Tarmbeyazı-98 was developed for Central Anatolian Region. It was aimed that row spacing that feasibility easiest and most economical acquired are determined as based on findings of row spacing and seed rates.The experimental desing was as split plants with three replications. The research was lecated differences significant that applied Between row spacing with seed rates.From the results of the study, it was concluded that optimum row spacing 25cm and optimum seed rates 6 kg/da of Hungarian Vetch cv. Tarmbeyazı-98.could be for hay.