Farklı Macar fiği (Vicia pannonica Crantz.) genotiplerininTrakya koşullarında değerlendirilmesi
Evaluation of different hungarian vetch (Vicia pannonica Crantz.) in Thrace conditions
  1. Tez No: 576052
  2. Yazar: MUSTAFA ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma 1 Macar fiği çeşidi (Sarıefe) ile Orta Anadolu ve Geçit bölgelerinden toplanan 6 yerel ekotip (Altınova, Samsun-1, Samsun-2, Havza-Samsun, Çorum, Tokat-Zile)' in verim ve verim unsurlarını belirlemek amacıyla 2015-2016 ve 2016-2017 yetiştirme döneminde Tekirdağ ve Kırklareli illerinde yürütülmüştür. Araştırmada bitki boyu, yan dal sayısı, bitkide meyve sayısı, tane verimi, 1000 tane ağırlığı, yeşil ot verimi, kuru ot verimi belirlenmiştir. Kimyasal analiz olarak önemli bazı makro (N,P,K,Ca,Mg) ve mikro (Fe, Cu, Zn, Mn) element analizleri ile asit deterjan lignin % (ADL), nötral deterjan lif % (NDF), ham kül oranı % (HK) , ham protein oranı % (P), lif oranı % (L), kuru madde oranı % (KMO), hazmolabilir kuru madde % (DMD) ve hazmolabilir organik madde %(OMD) içerikleri araştırılmıştır. Araştırma sonucunda; Araştırmamızda kullanılan genotiplerden Samsun-1, Samsun-2, Havza-Samsun, Çorum, Tokat-Zile, Altınova ve Sarıefe çeşidinin iki yıllık verilerdeki ortalamalarına sırasıyla bitki boyu için; 72.44, 77,41, 76.36, 75.65, 74.59, 74.61, 73.40 cm, yan dal sayısı için; 4.33, 4.64, 4.77, 4.41, 4.43, 4.31, 4.17 adet/bitki, bitkide meyve sayısı için; 31.49, 24.82, 26.81, 30.51, 31.00, 29.46, 28.39 adet/bitki, yeşil ot verimi için; 2039.16, 1531.66, 1863.83, 1748.33, 1914,66, 1706,75, 2035.58 kg/da, kuru ot verimi için; 477.31, 335.26, 371.07, 371.06, 421.80, 355,31, 448.97 kg/da, tane verimi için; 164.57, 188.07, 162.10, 147.93, 191.40, 163,42, 189,65 kg/da ve bin tane ağırlığı için; 35.58, 36.56, 39.03, 34.43, 35,91, 36.57, 38.84 g olarak bulunmuştur. Yeşil ot verimi, kuru ot verimi, 1000 tane ağırlığı ve tane verimi bakımından sırası ile Samsun-1, Samsun-1, Havza-Samsun, Tokat-Zile ekotiplerinin Sarıefe çeşidine yakın değerlere sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 1 variety (Sarıefe) and 6 ecotypes (Altınova, Samsun-1, Samsun-2, Havza-Samsun, Çorum, Tokat-Zile) to determine yield and yield components in 2015 – 2016 and 2016 – 2017 growing seasons at Tekirdağ and Kırklareli conditions. Plant height, branch number, pod number/plant, seed yield, 1000 seed weight, fresh forage yield, hay yield, some macro (N,P,K, Ca, Mg) and micro (Fe, Cu, Zn, Mn) nutrients, ADL, NDF, ADF, crude ash ratio, crude protein ratio, fiber ratio, dry matter ratio, DMD, OMD was determined in the study. As result of the study; genotypes (Samsun-1, Samsun-2, Havza-Samsun, Çorum, Tokat-Zile, Altınova and Sarıefe) two years means are given respectively; plant height 72.44, 77,41, 76.36, 75.65, 74.59, 74.61, 73.40 cm, branch number per plant 4.33, 4.64, 4.77, 4.41, 4.43, 4.31, 4.17, pod number/plant 31.49, 24.82, 26.81, 30.51, 31.00, 29.46, 28.39, fresh forage yield 2039.16, 1531.66, 1863.83, 1748.33, 1914,66, 1706,75, 2035.58 kg/da, hay yield 477.31, 335.26, 371.07, 371.06, 421.80, 355,31, 448.97 kg/da, seed yield 164.57, 188.07, 162.10, 147.93, 191.40, 163,42, 189,65 kg/da and 1000 seed weight 35.58, 36.56, 39.03, 34.43, 35,91, 36.57, 38.84 g. Samsun-1, Samsun-1, Havza-Samsun, Tokat-Zile ecotypes has nearest values to Sarıefe on fresh forage yield, hay yield, 1000 seed weight and seed yield.