Sülfonilik asit grubu içeren primer amin ve antrakinon bileşiklerinin kondensasyonu, Fe(III), Co(II), Cr(III) komplekslerinin sentezi ve fotokromik özelliklerinin incelenmesi
Condensation of primary amine including sulfonilic acid group and anthraquinone compounds, synthesis of Fe(III), Cr(III), Co(II) complexes and invastigation of their photochromic properties
- Tez No: 266155
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
1-amino, 4-bromo, 2-metil antrakinon bileşiğinden çıkılarak, 2-amino-benzosülfonilik asit ve anilin p-vinil sülfonilik asit gibi primer aminler ile s-triazin varlığında amin kenetleme ve diazo bileşiklerinin sentezi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen ligandların Co(II), Fe(III), Cr(III) ile metal kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen tüm bileşiklerin yapıları UV-görünür, FT-IR, 1H NMR, 13C NMR, AAS, manyetik duyarlılık ve elementel analiz teknikleri ile aydınlatılmıştır. Fotokromik özellikleri incelenmiştir. Metal komplekslerin UV ışığına maruz kaldığında ligandlara kıyasla fotokromizme, daha az duyarlı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Coupling and diazo compounds were synthesized by using 1-amino-4-bromo-2-methyl anthraquinone and the primer amines components such as 2-amino benzene sulfonilic acid and aniline p-vinyl sulfonilic acid in presences of s-triazine ring. The metal complexes of the synthesized ligands were achieved with Co(II), Fe(III), Cr(III) metal salts. The characterizations of all the synthesized compounds were determined by using UV-visible, FT-IR, 1H NMR, 13C NMR, AAS, magnetic susceptibility and elemental analysis techniques. Their photochromic properties have been investigated and the synthesized complexes when exposed to UV light are less sensitive than their ligands in terms of photochromism.