Tüketicilerin tüketime hazır gıda ürünleri tercihinde etkili faktörler: Adana ili örneği
Consumption food products ready to consumer preferences of the effective factors: Adana province case study
  1. Tez No: 266160
  2. Yazar: MELİSE SAĞLIKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK BOSTAN BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Adana ilinde ailelerin gıda tüketim yapısı içinde üç hazır gıda grubunun tüketim alışkanlığının araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmada hazır gıda tüketen ailelerin ne sıklıkta, ne zaman tüketim yaptıkları, ne tür gıdaları nerelerde tükettikleri ve tüketim kararında etkili kişinin kim olduğu araştırılmıştır. Çalışmanın amacı Adana ili kentsel alanda hazır gıda tüketen bireylerin üç hazır gıda grubunu tercih etme nedenlerini incelemektir. Bu üç grup; marketlerden alınan tüketime hazır gıda, dışarıdan sipariş edilerek tüketilen hazır gıda ve ev dışı tüketilen hazır gıdalardan oluşmaktadır. Bu amaçla Adana İlinin kent merkezinde değişik gelir gruplarında bulunan 259 aileye anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda I. Gelir grubunda marketten hazır gıda alma oranı % 11 olup, II. Gelir grubunda marketten hazır gıda alım oranı % 19, III. Gelir grubunda marketten hazır gıda alım oranı % 16'dır. Dışarıdan sipariş ile hazır gıda alanların gelir gruplarına göre oranı I. Gelir grubunda % 16, II. Gelir grubunda % 29, III. Gelir grubunda % 24'tür. Ev dışı hazır gıda tüketiminin gelir gruplarına göre oranı I. Gelir grubunda % 18, II. Gelir grubunda % 35, III. Gelir grubunda % 27 olarak tespit edilmiştir. Tüketimi etkileyen sosyo-ekonomik faktörler ailenin geliri, annenin statüsü, annenin eğitim seviyesi şeklindedir. Satın alma nedenlerinin çoğunluğunu zaman tasarrufu, hazırlama kolaylığı, çeşitlilik ve ayrıca ev dışı tüketim için sosyalleşmek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, food consumption of families in the province of Adana in three stock structure of food consumption habits and preferences of the group aimed to investigate the cause. Study prepared foods consumed by families, how often and when they consume, what types of foods they consume, and consumption decisions of where people who have been found effective in. With these three, taken from the market is ready for consumption in food, prepared foods consumed outside the order and consists of prepared foods consumed outside the home. In the center of the city of Adana for this purpose in different income groups, the questionnaire was administered to 259 families. As a result I. Income from the stock market and 11% of food import II. Income from the stock market in 19% of food intake, III. Income from the stock market is 16% of food intake. Ready to order food from the outside according to the ratio of the income group I. 16% income group, II. 29% income group, III. Income group is 24%. Consumption of food prepared outside the home according to the ratio of the income group I. 18% income group, II. 35% income group, III. Income group were found to be 27%. Socio-economic factors that affect consumption of the family income, maternal status, mother's education level in the form. Why buy the majority of the time savings, ease of preparation, variety, and also for consumption outside the home was determined to socialize.