Toplu yemek üretimi yapan işletmelerin gıda güvenliği açısından Staphyloccoccus aureus yönünden araştırılması: İstanbul ili örneği
Staphyloccoccus aureus in terms of food safety in food industry: Case of Istanbul
  1. Tez No: 717365
  2. Yazar: BULUT AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN ÇOBAN DİNÇSOY, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH TARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Toplu yemek üretimi yapan işletmelerde gıdaya dayalı zehirlenmelerin çok yaygınlaşması günümüzde önemli bir konudur. Ayrıca tüketicilerin yanlış antibiyotik vb. gibi ilaçları kullanması zehirlenmelerde etkin olan bakterilerin insan vücudunda direnç göstermesine sebep olmaktadır. Bu bakterilerin arasında en çok karşılaşılan S. aureus en tehlikelilerindendir. Bu çalışmada gıdalardan, yüzeylerden ve alet / ekipmanlardan kaynaklı örneklerde S. aureus prevalansının belirlenmesi ve suşlarda stafilokokal varlığının tespiti amaçlanmıştır. Örneklem kapsamında İstanbul'da iyi üretim uygulamalarına sahip 5 restoran kaynaklı, tüketime hazır 55 adet gıda, 5 adet yüzey 45 adet ekipmanı içeren toplam 105 örnek temin edilmiştir. Çalışmamızda ısıl işlem görmemiş, yetersiz ısıl görmüş ve işlenmiş gıda ürünlerinde S. aureus varlığı %45, alet/ekipman ve yüzey örneklerinde %22 olarak saptanmıştır. Sonuç olarak, toplu yemek üretimi yapan işletmelerin gıda güvenliği yönetim sistemini etkin biçimde uygulanmasının S.aureus prevelansı üzerinde etkili olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is an important issue today that food poisoning becomes widespread in establishments engaged in mass food production. In addition, the wrong antibiotics etc. consumers. The use of such drugs causes the bacteria in the poisoning to show resistance in the human body. Among these bacteria, S. aureus is one of the most common dangers. It was aimed to increase the prevalence of S. aureus and to detect the presence of staphylococcal in the strains. In study, a total of 105 samples, including 5 restaurants with good production practices, 55 ready-to-eat food, 5 surface 45 equipment, were provided. In our study, S. aureus was found with an additional 45% in non-heat treated, insufficiently heated and processed food products, and 22% in tool / equipment and surface samples. As a result, it has been evaluated that the effective implementation of food safety management control of the establishments engaged in mass catering has an effect on the prevalence of S.aureus.