Stok yoğunluğunun minekop (Umbrina cirrosa, Lin. 1758) yavrularının yaşama oranları ve büyüme performansarı üzerine etkileri
Effect of stocking density on survival rate and growth performance of shi drum (Umbrina cirrosa, Lin. 1758)
- Tez No: 266163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ALİ GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada farklı stok yoğunluklarının minekop yavruları üzerindeki yaşama oranı, büyüme performansı, kortizol ve glikoz seviyelerine olan etkileri incelenmiştir. Çalışmada, ortalama başlangıç ağırlıkları 30,21±0,27 g ile 31,06±0,17 g arasında değişen minekop yavruları, 1 kg/m3, 2 kg/m3, 3 kg/m3, 4 kg/m3, 5 kg/m3, 6 kg/m3 ve 7 kg/m3 stok oranlarında 3 tekerrürlü olacak şekilde stoklanmışlardır. Balıklar 12 hafta boyunca serbest yemleme yöntemiyle yemlenmişlerdir. Deneme sonunda, 1kg/m3 ve 2 kg/m3 stok gruplarında Son Ağırlık (SA), Yaşama Oranı (YO), Canlı Ağırlık Artışı (CAA), Günlük Canlı Ağırlık Kazancı (GCAK), Günlük Yem alım Oranı (GYAO), Ortalama Günlük Büyüme (OGB), Günlük Büyüme İndeksi( GBİ) ve Spesifik Büyüme Oranı (SBO) değerleri diğer gruplardan daha iyi bulunmuştur (p> 0,05). Yem Etkinlik Oranı (YEO) ve Yem Çevrim Oranı (YÇO) açısından ise 7 kg/m3 ve 6 kg/m3 stok gruplarının diğer gruplardan daha iyi olduğu gözlenmiştir (p> 0,05). Stok yoğunluğunun stres üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılan kan analizleri sonucunda ise kortizol değerleri 1kg/m3 ve 2 kg/m3 stok gruplarında benzer şekilde, diğer stok gruplarından daha iyi bulunmuştur. Buna karşın, stok yoğunluğunun glikoz değerlerini önemli derecede etkilemediği belirlenmiştir. Sonuç olarak, minekoplarda stok yoğunluğunun önemli bir büyüme etkeni olduğu, düşük stok gruplarında ağırlıkça büyüme ve diğer büyüme parametreleri açısından daha hızlı bir gelişimin görüldüğü saptanmıştır. Yem çevrim oranı ve yem etkinlik oranı bakımından yüksek stok yoğunluğunun daha iyi sonuçlar vermesine rağmen, büyük olasılıkla ortamdaki stresden dolayı aynı gruplarda oranı düşmüştür.
Özet (Çeviri)
The effect of different stock density on survival rate, growth performance, cotisol and glucose levels of shi-drum (Umbrina cirrosa) juvenils were investigated in this study. The Shi- drum juveniles, mean initial weights ranging between 30.21±0.27 and 31.06±0.17 g were stocked at densities of 1, 2, 3, 4, 5, 6 and 7 kg /m3 with triplicate. Fish were fed ad libitum for 12 weeks. Final weight, survival rate, weight gain, daily weight gain, daily feeding rate, mean daily growth rate, daily growth rate index and specific growth rate at 1 and 2 kg/m3 were significantly higher than the other densities (P>0.05). Feed efficiency and feed conversion rate at 7 and 6 kg/m3 significantly higher than the other groups (P>0.05).According to the result of blood analyses were undertaken to investigate the effects of stock density on stress; although cortisol levels at 1 and 2 kg/m3 significantly higher than the other density groups. However, it was determined that stocking density had no significant effect on glucose levels of different groups. It was concluded that stocking density was an important growth factor and weight gain and the other growth parameters of lower stock density groups were better than the others. Although feed efficiency and food conversation rates were better than higher stocking density groups, survival rate decreased probably because of stress in the same groups.