Design of current disturbance generator by using digital signal processor (DSP)
Akım kaynağı bozucusunun dijital sinyal işlemcisi kullanılarak tasarlanması
- Tez No: 266174
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Elektrik ve güç elektroniği ekipmanları son yıllarda gerilim bozukluklarına karşı daha hassas olmaya başlamıştır. Bununla beraber, firmalar da, üretim kayıpları nedeniyle kazançları azaltmakta olduğundan konuya daha hassasiyetle yaklaşmaktadırlar. Güç kalitesini arttırmak ve kritik yükleri şebeke gerilim hatalarından korumak için yüksek güçte Özel Güç Donanımları (ÖGD) geliştirilmiştir. Örnek olarak Dinamik Gerilim İyileştiricisi (DGİ), Aktif Güç Filtresi (AGF), Statik Transfer Anahtarı (STA) verilebilir.Tezin temel amacı, Özel Güç Donanımlarından Aktif Güç Filtesinin performanslarını test etmek amacı ile Akım Kaynağı Bozucusu (AKB) kontrol sisteminin gerçekleştirilmesidir. AKB ,istenen harmonik bozulma değerinde akım üretme özelliğine sahiptir.AKB performansı Matlab/Simulink programında farklı koşullarda incelenmektedir. Tasarlanan sistem deneysel uygulamalarla test edilmiştir. Simulasyon ve deneysel çalışmadaki sonuçlar karşılaştırılarak sistemin performansı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Electrical machines and power electronic devices become more sensitive to power quality variations. Because of the production losses end users have an increased awareness of power quality issues. Custom power devices (CPD) such as Dynamic Voltage Restorer (DVR), Active Power Filter (APF) and Static Transfer Switch (STS) supply a level of reliability and power quality that is needed by electric power customers sensitive to power quality variations..The basic purpose of this thesis is modelling of the Current Source Disturbance Generator in order to evaluate performance of APFs. Proposed CSDG has an ability of producing source current defined Total Harmonic Distortion (THD) levelProposed model is simulated in Matlab/Simulink for different cases. Experimental study of the model is also performed. Simulation and experimantal results are compared in order to evaluate performance of the system.