Bağbaşı-Hadim (Konya) çevresindeki üst kretase saytepe formasyonu kireçtaşlarının jeokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the geochemical properties of the upper cretaceous saytepe formation limestones around Bağbaşı Hadim (Konya)
  1. Tez No: 776714
  2. Yazar: GÖRKEM KIRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MÜJDAT ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada Konya ili Hadim ilçesi çevresinde yer alan Geç Kretase yaşlı Saytepe formasyonu karbonatlarının tarihçesinin jeokimyasal özellikleri ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Saytepe formasyonu karbonatları, büyük ölçüde kireçtaşından oluşurken, bazı seviyelerde az oranda dolomitik kireçtaşı ve kalsitik dolotaşından oluşmaktadır. Saytepe formasyonu karbonatları ana oksit ve iz element özelliklerine göre, önemsiz derecede diyajenetik alterasyon ve önemsiz miktarda karasal girdi sunmaktadır. Saytepe karbonatlarındaki K/Rb oranları çok düşük olduğundan karbanatların metamorfizmaya uğramadığını işaret etmektedir. Saytepe karbonat örneklerinin Mn/Sr değerleri
Özet (Çeviri)
This study, it is aimed to determine the history of Late Cretaceous aged Saytepe Formation carbonates located around the Hadim district of Konya province, by geochemical properties. While the carbonates of the Saytepe Formation are mostly composed of limestone, at some levels they are composed of small amounts of dolomitic limestone and calcitic dolostone. The Saytepe Formation carbonates present insignificant diagenetic alteration and insignificant terrigenous input according to major oxide and trace element properties. Since the K/Rb ratios in Saytepe carbonates are very low, it indicates that the carbonates have not undergone metamorphism. Since the Mn/Sr values of Saytepe carbonate samples are