Eflani (Karabük) bölgesindeki kireçtaşının mermer ve agrega olma yönünden değerlendirilmesi
Examining the limestones of Eflani (Karabük) region for each property being marble and agrega
- Tez No: 266182
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜL YAŞAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, Eflani (KARABÜK) civarında yüksek rezerve sahip bulunan kireçtaşlarının mermer ve agrega malzemesi üretimi için araziden alınan blokların TSE ve ISRM standartlarına uygun deneylerin sonuçlarını içerir. Kayacın fiziksel, kimyasal ve mekanik özellikleri laboratuar deneylerin sonuçlarını içerir. Kireçtaşları ilk etapta kimyasal analizlere tabii tutularak yapısında bulunan kimyasal bileşimler tespit edilmiştir. Daha sonra fiziksel özelliklerinden özgül ağırlık, yoğunluk, porozite, ağırlıkça ve hacimce su emme deneyleri yapılmış ve deney sonuçlarının TS Standartlarına uygunluğu incelenmiştir.Sonuç olarak Karabük- Eflani mevkiinde yüzeylenen kireçtaşlarının blok verimi yüksek olan bölgelerde mermer olarak, blok veriminin yüksek olmadığı bölgelerde kırmataş olarak kullanılabileceği gerek fiziksel, kimyasal ve gerekse mekanik özellikleri açısından kireçtaşı mermerleri sınıfında yer aldığı tespit edilmiştir. Taşıdığı değerler açısından ilgili TS standartlarındaki minimum ve maksimum değerleri karşıladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study experiments that Eflani (KARABÜK) around the reserve that has a lot of marble and limestone aggregate material to produce blocks will be taken from the ground have been done according to TSE and ISRM standards. Rocks of the physical, chemical and mechanical properties were determined with laboratory experiments. In the first stage will be held subject to chemical analysis of limestone in the chemical structure of compounds have been identified.Then, specific gravity of the physical properties, unit volume weight, porosity, water absorption by weight and volume of experiments to be done and experimental results were analyzed for TS Standards compliance.As a result, around Karabük-Eflani the limestone blocks of the high yield in the region as marble, block efficiency is not high in areas can be used as agrega, necessary, the physical, chemical and mechanical properties as well as in terms of class, where the limestone marble and stone in terms of the values in the TS standard meets the minimum and maximum values were observed.