Aslantaş barajı (Osmaniye) güneybatısı tektono-stratigrafisi
Tectono-stratigraphical investigation of Southwest Aslantaş dam (Osmaniye)
  1. Tez No: 266181
  2. Yazar: MUSTAFA AKIN COŞKUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
İnceleme alanı, Misis-Andırın kuşağının yapısal özelliklerinin bir kısmını içermektedir. Bölgedeki ana yapısal unsur inceleme alanın KD-GB boyunca uzanan Aslantaş Fay zonudur. Aslantaş Fay zonunun batı yakasında tabanda Üst Kretase-Alt Eosen yaşlı Çamlıbel gurubu (Dokuztekne üyesi ve Bodrumkale formasyonu) bulunmakta, üzerine tektonik dokanak ile Üst Eosen-Oligosen yaşlı Bulgurkaya olistostrumu gelmektedir. Bu birimi uyumlu olarak Akitaniyen yaşlı Gebenköy formasyonu üzerlemektedir. Bütün bu birimler Sarıkeçili-Karatepe bindirmesi tarafından Aslantaş formasyonu üzerine itilmiştir. Dolayısıyla tabanda Alt Miyosen yaşlı Aslantaş formasyonu tüm çalışma alanında bulunmaktadır. İnceleme alanının doğu tarafında Pliyosen yaşlı Kadirli formasyonu, Aslantaş formasyonunu diskordan olarak örtmektedir. Bölgedeki en genç birimler ise Pliyo-Kuvaterner yaşlı Delihalil bazaltları ile güncel alüvyonlar tüm birimleri üzerlemektedir.
Özet (Çeviri)
The study area, contains some of the structural features of the Misis-Andırın fault zone. Main structural element in the region is Aslantaş Fault zone elongated NE-SW of the study area. Western side of Aslantaş Fault zone; late Cretaceous-early Eocene aged Çamlıbel group (Dokuztekne member and Bodrumkale formation) is stiuated, overlain by late Eocene-Oligocene aged Bulgurkaya olistostrom with a tectonic boundary. This unit is overlain by Aquitanian aged Gebenköy formation. All of these units have been drifted on the Aslantaş formation by Sarıkeçili-Karatepe thrust. Thus, Aslantaş formation is situated in the lowermoast part in the study area. In the eastern part of the study area Pliocene age Kadirli formation unconfarmably overlain the Aslantaş formation. Youngest units are represented by Pleistocene age Delihalil Basalts and Quaternary alluviums in the study area.