Eflani ilçesi (Karabük) briyofit florası
The bryophyte flora of Eflani district (Karabük)
- Tez No: 656205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Eflani ilçesi, Batı Karadeniz bölgesinde yer alan Karabük ilinin bir ilçesidir. Bu alandaki briyofit florasını ortaya çıkarmak için Eflani ilçesine Ekim 2017 - Nisan 2019 tarihleri arasında 3 saha gezisi düzenlenmiştir. Briyofit örnekleri yaylalar, ormanlar, step alanları, sulak alanlar gibi farklı habitatları içeren 30 örnekleme noktasından toplanmıştır. Toplanan 307 briyofit örneği, laboratuvarda çeşitli floralar kullanılarak ve mikroskop altında incelenerek teşhis edilmiştir. Sonuç olarak, ciğerotlarından (Marchantiophyta) 11 familyaya ait 15, karayosunlarından (Bryophyta) 32 familyaya ait 124, toplamda ise 43 familyaya ait 139 tür/tür altı seviyede briyofit taksonu tespit edilmiştir. Bunlardan 18 takson Karabük ilinden ilk kez bildirilmiştir ve 3 takson A2 karesi için yenidir. İki dikkate değer kayıt, Riccia cavernosa Hoffm. ve Physcomitrium patens (Hedw.) Mitt., ayırt edici özellikleri, detaylı lokalite ve habitat bilgileri ile verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Eflani is a district of Karabük province located in the Western Black Sea region. In order to reveal the bryophyte flora of this area, 3 field trips were organized between October 2017 and April 2019 to Eflani district. Bryophyte samples were collected from 30 sampling points that include different habitats such as plateaus, forests, steppe areas and wetlands. Three hundred and seven bryophyte samples collected were identified in the laboratory by examining them under a microscope using various floras. As a result, 139 specific / infraspecific bryophyte taxa were identified belonging to 43 families in total, 15 of them belonging to 11 families from Liverworts (Marchantiophyta) and 124 from 32 families from the Mosses (Bryophyta). 18 taxa of these are reported from Karabük province for the firs time and 3 taxa are new for A2 square. Two noteworthy records, Riccia cavernosa Hoffm., and Physcomitrium patens (Hedw.) Mitt., were presented with detailed locality and habitat information, distinctive features.