Mermer fabrikalarında iş güvenliği risk analizi
Occupational safety risk analysis at marbel factories
- Tez No: 266184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUPHİ URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı; Mermer Fabrikalarında is güvenliği açısından ortaya çıkabilecek tehlike ve riskleri analiz ederek kabul edilebilir seviyelerde tutabilmek için alınması gereken önlemleri belirlemektir.Uygulama alanı olarak; Diyarbakır Mermer İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye bağlı Dimer Mermer Fabrikası seçilmiştir. Fabrikadaki tehlike ve riskler L Tipi Matris yöntemi ile değerlendirilmiş, kontrol önlemleri ile risk seviyeleri kabul edilebilir seviyelere gelebilmesi için gerekli önlemler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the necessary precautions to keep the hasard s and risks at acceptable levels which can be occurred in term of occupational safety in marble factories by analyzing these dangers and risks.The application field has been chosen Dimer Marble Factory which is belongs to the Dimer Group. The hasards and risks have been evaluated by L type matrix method, to reduce the levels of risks at acceptable levels have been determined by the precaution controls.