Yumurtalık ? Karataş (Adana) arası yeni yerleşim alanlarının mühendislik jeolojisi özellikleri
Engineering geology properties of new settlement areas between Yumurtalik - Karataş (Adana)
- Tez No: 266186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAY ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma Yumurtalık-Karataş (Adana) arası ve yakın civarında önümüzdeki yıllar içerisinde yapılacak sanayi ve turizm yatırımları ile yapılaşma açısından ön plana çıkması sonucu değerlendirmeye alınmıştır. Söz konusu bölgedeki mevcut litolojik birimler yapılaşma açısından mühendislik jeolojisi kapsamında incelenmiş, bölgede yer alan aktif fayların varlığı yerleşime yönelik olarak yapılacak uygulamaların önemini arttırmıştır.Yumurtalık ilçesi 1. derece deprem bölgesinde ve Akdeniz sahil şeridinde bulunması nedeniyle önem teşkil eden alanlardan biridir. Yumurtalık ilçesinin şuan bir serbest bölgeye sahip olması ve aynı zamanda yatırım alanı olarak değerlendirilmesi sebebiyle bu bölge çalışmaya uygun görülmüş ve mühendislik jeolojisi açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been assessed as a result of the area between Yumurtalık and Karataş (Adana) and its vicinity?s coming to fore from the point of industrial and tourism investments which will be made in coming years and structuring. The existing lithologic units in the mentioned area has been examined from the point of structuring within the scope of engineering geology ,and the existence of active faults has increased the importance of applications which will be made oriented to settlement.Owing to its being in the first-degree seismic zone and Mediterranean coastline ,Yumurtalık is one of the significant areas. Since the town Yumurtalık currently has a free zone and its being considered as an investment area at the same time,this area has been deemed suitable and examined in terms of engineering geology.