Çatalağızı Termik Satraline (ÇATES) kullanılan lavvar atıklarındaki kömürün kazanımında optimum flotasyon koşullarının araştırılması
Investigation of optimum flotation conditions for the tailings of coal preparation plant using for Catalagizi Thermal Power Plant (CATES)
  1. Tez No: 266187
  2. Yazar: HALİT YILMAZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSETİN VAPUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, ÇATES (Çatalağzı Termik Santrali)'ne beslenen lavuar artıklarının optimum flotasyon şartlarında zenginleştirilmesi araştırılmıştır. Flotasyon hücresi (1 litre) ile yapılan bu deneysel çalışmalarda katı oranı, toplayıcı, köpürtücü oranı ve devir sayısı deneysel parametreler olarak ölçülmüştür.. Optimum şartlarda 6.5- 7 pH arası alınmıştır. Katı oranı %10-30 arası, toplayıcı 300-3375 grl/ton Köpürtücü 30-337,5 grl/ton Devir sayısı 1300 ile 1500 arası seçilmiştir. Yapılan çalışma sonunda optimum flotasyon şartlarında%96,91 oranında verime ulaşılmıştır. Elde edilen veriler Yates yöntemi kullanılarak düzenlenmiştir. Sonuç olarak ÇATES `te kullanılan kömürün flotasyonla kok kömür derecesinde kalorifik değere ulaştığı görülmüştür. Ayrıca optimizasyon deneyleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the optimum flotation conditions to enrich the tailings of coal preparation plant (lavuar) feeding Cates (Çatalağzı Thermal Power Plant) were investigated. In this experimental work using the flotation cell (1 liter) solid rate, collector dosage, frother dosage and agitation speed are measured as the experimental parameters. Optimum pH conditions were used for 6.5-7.0. Solid weight ratio between 10-30%, collector 300-3375 g / ton, frother dosage: 30-337,5 g / ton of RPM between 1300 and 1500 were selected. At the end of study, combustible recovery of optimum flotation conditions was reached 96.91%. The obtained Data were arranged using Yates method. As a result, using Yates method the calorific value of final concentrate was reached calorific value of coke with flotation. In addition optimization experiments were done.