Sosyo-ekonomik ve kültürel yönden avantajlı ve dezavantajlı ilkokul son sınıf öğrencilerinin Türkçe dersi bilişsel hedeflerine ulaşma düzeyi
The Level of reaching of socio-economically and culturally advantageous and disadvantageous pupil groups to the cognitive objectives of Turkish course
  1. Tez No: 26619
  2. Yazar: HACI ÖMER BEYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET YILDIRIM CELKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ SOSYO-EKONOMİK ve KÜLTÜREL YÖNDEN AVANTAJLI ve DEZAVANTAJLI İLKOKUL SON SINIF Ö?RENCİLERİNİN TÜRKÇE DERSİ BİLİŞSEL HEDEFLERİNE ULAŞMA DÜZEYİ Araştırmamızda, sosyo-ekonomlk ve sosyo-kültürel yönden farklı çevrelerden gelen çocukların Türkçe öğretim programında yer alan bilişsel hedeflere ulaşma düzeylerine geldikleri çevrenin etkisini belirlemek maksadıyla aşağıdaki yol izlenmiştir: Sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel yöden farklılık gösteren ilkokulları belirlemek için; anne-babanın öğrenim durumu, mesleği, ailenin toplam aylık geliri, oturduğu mekânın özellikleri gibi sosyal sınıf kriterlerinden faydalanılarak seçilen 6 ilkokuldan ikisi (alt grup) dezavantajlı, ikisi avantajlı orta (orta grup), ikisi de avantajlı yüksek (üst grubu) oluşturmuştur. Bu okullara devam eden ilkokul son sınıftaki öğrencilerin ailelerinin kendilerine yönelik tutum, tavır ve davranışlarını nasıl algıladıklarını belirlemek için bir anket uygulanmıştır. Anketten elde edilen sonuçlara göre; dezavantajlı kabul edilen ilkokullardaki çocuklar; -Yaş, sınıfta kalma, şehirde oturma gibi genel özellikleri, -Ailelerinden eğitimsel yönden yardım alma, yönlendirilme, motive edilme, okul durumuyla ilgilenme, okul dışı eğitim kurslarına katılmalarının desteklenmesi, kendilerinin gelecekteki eğitimine yönelik görüşleri, -Aile içi kararlara katılma, cezalandırılma, arkadaşlık ilişkilerine değer verilme, kendilerine yönelik yapılan harcamaları değerlendirme, -Anne ve babanın mesleği, öğrenim düzeyi, toplam aylık geliri gibi özellikler açısından avantajlı üst gruptan çok daha geri durumda oldukları sonucuna varılmıştır. Sosyo ekonomik ve sosyo-kültürel açıdan farklılığı belirlenen bu okullara İlkokul Türkçe Programında yer alan hedefler'ia gerçekleşme düzeyini belirlemek için; hedefler hedef davranış'a çevrilmiş, hedef davranışlar bir veya birden fazla soruyla yoklanmış tır.Bu çerçevede öğrencilere -33 sorudan oluşan Okuma-Anlama Testi, -30 Sorudan oluşan Dilbilgisi Testi verilmiştir. Sınıf öğretmenlerine -13 Davranışlık Konuşma Gözlem Ölçeği, - 1 0 Davranışlık Okuma Gözlem Ölçekleri doldurtulmuştur. Sonuçta avantajlı üst gruptaki çocukların Türkçe dersi hedef davranışlarını teşkil eden sorulardan yansını doğru cevaplandırdıkları, dezavantajlı gruptan gelen çocukların ise soruların 1/4'ünden biraz fazlasına doğru cevap verdikleri görülmüştür. Başka bir ifadeyle avantajlı üst grubun yarısı kadar bir başarı gösterdikleri söylenebilir. Araştırmanın sonunda mevcut İlkokul Türkçe Programının çccuğun gelişimine ve çevrenin özelliklerine göre geliştirilmesini, öğrencilerin anadillerini istenilen seviyede kullanabilmeleri için çocukluk dönemini yaşadıkları çevrenin (ailenin) ıslahına ve eğitilmesine ihtiyaç vardır. Dezavantajlı çocukların ek öğretim programlan ile dil gelişimlerinin hızlandırılması gerektiği sonucuna varılmışıtr.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DOKTORA THESIS THE LEVEL OF REACHING OF SOCIO-ECONOMICALLY AND CULTURALLY ADVANTAGEOUS AND DISADVANTAGEOUS PUPIL GROUPS TO THE COGNITIVE OBJECTIVES. OF TURKISH COURSE For reaching the objective that children coming from different socio- economcal and socio-cultural environments could reach to a level of Turkish teaching programme and the effects of the environment on this, the following way- was applied. For our study, in order to determine the primary schools differing in socio- economical and socio-cultural ways, the differences in the professions of parents, their level of education, the total income of the family were taken into account and two disadvantaged, two normal advantageous and two advantageous children were chose. A questionaire was give in order to determine the way of behaviours of the parents to the children. The results of the questionaire showed that, of the children in primary schools which were accepted disadvantageous; - The general features such as age, failure, living in cities. -Gaining educational help from families, direction, motivation, relation with school, support for out of school activities, ideas for future training. -Participation in decissions within the family, punishment, concern for friendship, evaluation of personal expenses - In view of the professions of parents, level of education, total montly income, the disadvantaged group was very low in scale To the find the applicibility in level of Turkish programme in schools of differing socio-economical and socio-cultural perspective, the objectives were directed to target behaviour, the target behaviours were sought with one or more questions. For this, students were given -Reading-comprehension test of 33 questions. -Grammar test of 30 questions.V -The class teacher were given a speaking observation test of 13 behaviours and reading observation scales of 10 behaviours. The results proved that the advantageous group gave right answers to half of the questions making up Turkish class objective behaviours, while children coming from disadvantageous group gave a little more than one fourth of them. They were half successful compared with advantageous group. We suggest that the present Turkish lesson programme should be revised to meet the needs of children, the environmental factors should be take in to account the environment (family) should be educated. We conclude that disadvantageous children should be given an extra educational programmes in order to make an improvement of their language use.