Adana'da Cladosporium ve Alternaria spor konsantrasyonlarının saptanması ve deri testinde kullanılacak mantar ekstraktlarının hazırlanması
Atmospheric concentration of Cladosporium and Alternaria spores in Adana and preperation of protein extracts for their usage in skin prick test
  1. Tez No: 266197
  2. Yazar: PERVİN AKDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KORKMAZ GÜVENMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Hava kaynaklı mantar sporlarının konsantrasyonlarının belirlenmesi mevsimsel allerjik hastalıkların klinik tanısında ve önlenmesinde yararlı olmaktadır.Bu çalışmada 01 Ocak 2006-01 Ocak 2007 tarihleri arasında Adana atmosferinde bulunan Cladosporium Link ve Alternaria Nees ex Wallroth sporları Şehir merkezine yerleştirilen Burkard Spor Tutma Aleti ile toplanmıştır. Cladosporium ve Alternaria spor konsantrasyonları günlük, aylık ve yıllık olarak sayılmıştır (spor/m3). Sıcaklık, yağış, rüzgar, nispi nem gibi meteorolojik faktörlerin spor konsantrasyonlarının değişimi üzerine etkileri araştırılmıştır. 2006 yılı Adana atmosferinde toplam 1537307 mantar sporu mikroskopta sayılmış, bunlardan 1117763'ü Cladosporium (%73), 419544'ü Alternaria (%27) olarak tanılanmıştır. Adana atmosferinde dominant mantar cinsinin Cladosporium olduğu gözlenmiştir.Adana atmosferinden izole edilmiş ve tür düzeyinde tanılanmış Cladosporium herbarum, Cladosporium oxysporum, Alternaria alternata, Alternaria pluriseptata ve Alternaria tenuissima mantar türlerinden total hücre proteini ekstrakları hazırlanmış ve Ç.Ü Tıp Fakültesi Pediatrik Allerji Kliniğinde, standart mantar allerjenleri ile beraber hasta (mantar) ve kontrol gruplarına deri delme testi uygulanmıştır. 35 mantar allerjili birey ve 20 kontrol grubu bu çalışmaya dahil edilmiştir.Klinikte kullanılan standart allerjenler ile bu çalışmada hazırlanan mantar ekstraktlarının deri testi sonuçları kıyaslandığında, mantar eksraktları başarılı bulunmuştur. Bu çalışmanın neticesinde klinik uygulamalarda deri testlerinde kendi bölgemiz/ülkemiz mantarlarından elde edilecek allerjenlerin kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The determination of airborne fungal spore concentrations can be useful in the diagnosis and prevention of seasonal allergic diseases.In this study, Cladosporium Link and Alternaria Nees ex Wallroth, important spores for allergy, were collected from Adana atmosphere by means of a Burkard seven-day recording volumetric trap, which was placed at the city centre from 01 January 2006 to 01 January 2007. Daily, monthly and annual concentrations of Cladosporium and Alternaria spores have been recorded. The effects of the meteorological factors like temperature, rainfall, prevailling winds and relative humidity on the variation of spore concentrations have been investigated. Total 1537307 fungal spores were counted in Adana atmosphere in 2006. 1117763 (73%) of them were Cladosporium and 419544 (%27) were Alternaria. Cladosporium was detected as the dominant genus in Adana atmosphere.Total cell protein extracts were prepared from fungi (Cladosporium herbarum, Cladosporium oxysporum, Alternaria alternata, Alternaria pluriseptata) and applied to the patients in the Pediatric Allergy Clinic of Çukurova University Medical Faculty. Skin prick test was performed on the 35 patients with fungal allergy and 20 control group at the same time using the protein extracts and the standart allergens.When the results of the skin-prick tests were obtained by using the standart allergens at the clinic and the fungal protein extracts, the latter was found succesful. As a result, it can be concluded that fungal protein extracts prepared from the fungi obtained from our region/country can be used in the clinic applications for skin- prick tests.