'Osmanlı', 'Camarosa' ve 'Seyhun' çilek çeşitlerinin aroma maddeleri bileşimlerinin belirlenmesi
Determination of aroma compounds of ?Osmanli?,?Camarosa?, and ?Seyhun? strawberry cultivars
  1. Tez No: 266198
  2. Yazar: ELMAS ÖZGE SÜRÜCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN SELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada ülkemizde yetiştirilen Osmanlı, Camarosa ve bu iki çeşitten elde edilen Seyhun çileklerinin genel ve aroma bileşimleri araştırılmıştır.Çileklerin aroma maddeleri ekstraksiyonunda dietil eter çözgeniyle sıvı-sıvı ekstraksiyon yöntemi kullanılmıştır. Temsili test sonuçlarına göre bu çözgenden elde edilen aromatik ekstrakt diklorometan ve pentan/diklorometan (2:1) çözgenlerine göre daha yüksek puan almıştır. Aroma maddelerinin miktarı GC-FID ve tanımlanması GC-MS cihazı ile yapılmıştır. Osmanlı'da 71 adet, Camarosa'da 56 adet, Seyhun'da 59 adet aroma maddesi belirlenmiştir. Aroma maddelerinin toplam miktarı Osmanlı'da 18962.8 µg/kg, Camarosa'da 13584.6 µg/kg ve Seyhun'da ise 18582.8 µg/kg'dır. Çilek örneklerinde aroma maddelerinin önemli bir kısmını asitler oluşturmuş ve bu bileşikleri laktonlar ve aldehitler izlemiştir. Yapılan duyusal analizler sonucunda aroma açısından en yüksek puanı Osmanlı çileği alırken, bunu Seyhun çeşidi izlemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, aroma and chemical properties of Osmanlı, Camarosa and Seyhun strawberry cultivars were determined.At the beginning, three different solvents including diethyl ether, dichlorometane and pentane/dichloromethane (2:1) were used for liquid-liquid extraction. As a result of representativeness test of the aromatic extract obtained from diethyl ether was found to be better than other two solvents. GC-FID and GC-MS were used for the quantification and identification of aroma compounds, respectively. Totally, 56 aroma compounds from Camarosa, 71 aroma compounds from Osmanlı, 59 aroma compounds from Seyhun were determined. Amount of the total aroma compounds of the samples were 18962.8 µg/kg in Osmanlı variety, 18582.8 µg/kg in Seyhun variety and 13584.6 µg/kg in Camarosa variety. Acids were the most dominant compounds in the strawberries followed by lactone and aldehyde. According to sensory evaluation Osmanlı cultivar was the most preferred in terms of aroma, followed by Seyhun.