Tavuk etinden termofilik Campylobacter türlerinin izolasyonu ve tanımlanması
Isolation and determination of thermophilic Campylobacter spp. from broiler chicken
- Tez No: 266206
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. IŞIL VAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Termofilik Campylobacter türleri kümes hayvanları bağırsak sıcaklıklarının 42°C olması ve kendileri için ideal bir üreme ortamı oluşturması nedeniyle özellikle tavuk işletmelerinde ciddi sıkıntılar yaratmaktadır.Bu çalışmada Adana ilinde paketlenmiş şekilde satışa sunulan 6 farklı firmanın kendi satış noktalarından ve/veya süpermarketlerden, 1 firmanın ise işletmesinden temin edilen 7 farklı firmaya ait toplam 35 adet tüm tavuk karkası kullanılmıştır. Bu örnekler. toplam aerobik mezofilik bakteri, koliform-Escherichia coli ve Campylobacter türleri bakımından incelenmiştir.Toplam aerobik mezofilik bakteri sayısı 65x102- 32x103 kob/g değerleri arasında bulunmuştur. E. coli ve toplam koliform sayımı sonuçlarına göre 35 adet örneğinin 33'ünde koliform grubu bakterilere rastlanılmış olup, E. coli ise 35 adet örneğin 14'ünde bulunmuştur. İncelenen örneklerde tespit edilen koliform grubu bakteri EMS yöntemine göre 25?45 EMS/g aralığında olup VRB agarda koloni sayımı sonucu ise 20x101- 55x101 kob/g aralığında bulunmuştur. EMS sayım yöntemine göre E. coli ise
Özet (Çeviri)
Thermotolerant Campylobacter spp. cause of the problems especially in poultry industry because of the poultrys? intestinal temperature is 420C which means of the ideal medium of their growth.In this study, a total of 35 broiler chicken samples belong to different 7 brands were obtained in their original package from retail markets and 1 plant in Adana,. These samples were examined for total aerobic mesophilic bacteria, coliform group bacteria -Escherichia coli and Campylobacter spp.Total aerobic mesophilic bacteria was found to range from 65x102 to 32x103 cfu/g. Coliforms were found between 20 x101-55x101 cfu/g by cultural method and 25-45MPN/g by MPN method . E. coli was detected between