Saros Körfezi kıyı alanında habitat sınıflaması
Habitat classification along the coast of Saros bay
  1. Tez No: 266205
  2. Yazar: UĞUR ERHAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. K. TULUHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Saros Körfezi kuzey kıyıları sahip olduğu doğal ve kültürel potansiyel özellikleri ile henüz bozulmamış fakat bozulma riski yüksek olan bölgelerimizden biridir. Kıyı, alanı sahip olduğu özellikler nedeniyle ağırlıklı olarak İstanbul, Edirne ve Çanakkale illerinden yaz dönemlerinde yoğun bir kullanıma maruz kalmaktadır. Kıyı şeridinde 13 alanın doğal ve arkeolojik sit alanı olarak korunmasına karşın bölgede devam eden plansız yapılaşma beraberinde getirdiği altyapı problemleriyle birlikte bölgeyi tehdit etmektedir. Kıyı şeridinde yazlık konut ve kulübelerin inşa edilmesi sonucunda zengin bitki örtüsünde büyük tahribatlar meydana gelmektedir.Alanın zengin florası, endemik ve nadir bitki türlerini de barındırmaktadır. Saros Körfezi'ndeki kıyı kumullarının fitososyoloji ve flora açısından Türkiye'nin diğer kıyı kumulları sistemlerinden çok farklı oluşu bu alanın korunma gereksinimini arttırmaktadır.Bu çalışmada, araştırma alanı ölçeğinde bitki örtüsü indikatörüne dayalı habitat sınıflaması yapılmıştır. Sınıflamada, habitat karakteristikleri ve bitki tür kompozisyonu dikkate alınmıştır. Örnekleme yapılan alanlarda CORINE biyotop sınıflamasına göre 15 farklı habitat tipi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Northern coast of Saros Bay is still maintains its natural and cultural potentials however it is threatened by several land use activities. The area is visited especially from neighborhood provinces as İstanbul, Edirne and Çanakkale during summer time. Although thirteen sites have been designated as protected area ongoing unplanned urbanization along with infrastructure problems are threatened the region. Because of the expanding residential areas along the shore vegetation cover was degraded in many sites.The rich flora of the region contains endemic and rare plant species. The costal dunes of Saros Bay have different aspect in comparison with the other costal dunes of Turkey in terms of phytosociology and flora.In this study habitat classification, based on vegetation indicator was performed in the study area. Within the classification, habitat characteristics and plant species composition were considered. Fifteen different habitat types were determined according to CORINE biotope classification.