Mersin Levanten binaları üzerine bir inceleme
A research on the buildings of Levantines lived in Mersin
- Tez No: 266207
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKİN ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
19. yüzyılda Amerika'da yaşanan pamuk kıtlığı Mersin'in kaderini değiştirmiştir. 1866 yılında ülke demiryolu ağına bağlanan Mersin, hızla Çukurova'da yetiştirilen tarım ürünlerinin ihraç edildiği bir liman ve ticaret merkezi haline gelmiştir. İç savaş nedeniyle pamuk ihtiyacını karşılamakta güçlük çeken Amerika, tedarikçisi olabilecek yeni üretim bölgeleri arayışına girmiştir. Mersin'in artan ticari potansiyeli, yabancı tüccarların Mersin'e göç etmesine sebep olmuştur. Bugün çok küçük bir azınlık olan Hıristiyan Levantenler, tüccar olarak geldikleri Mersin'de, kentin gelişimine önemli katkıda bulunmuşlardır. Yaşam konforlarını artırmak adına kente kazandırdıkları binalar mimari kültür mirasımıza dâhil edilebilecek eserler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada Levantenlerin Mersin'deki yaşam alanları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The shortage of cotton production in America has changed the fortune of Mersin in 19. Century. Mersin has been attached to national railway network in 1866 and become an important harbor and trade center which export regional growth goods. America has been searching for new cotton suppliers because of the difficultyThat they faced about producing national cotton requirement during the civil war. The growing commercial potential of Mersin has forced merchants to move in to this bright city. Nowadays who has been a small group in population, Christian Levantines has made big contribution to Mersin as they have come as traders. The buildings constructed by Levantines for the comfort of their lives, might be accepted as our National Architectural Heritage. In this research the spaces of Levantines are going to be studied.